VAN TALEBELERİNDEN MOLLA RESÜL

Molla Resül-ü Gavri, veya insanların tanıdığı isimle Molla Resül, 1872 yılında doğmuş, Siirt’e bağlı Garzen’lidir. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin Van talebelerindendir.
1923 yılında Van’a gelen Bediüzzaman Hazretleri üç yıl kadar Nurşin Camii, Erek Dağı ve Çoravanis’te kalmıştır. Alim bir zat olan Molla Resül, Üstad Hazretlerinden birkaç yaş büyüktür.

Risale-i Nur Külliyatından evvel Van’da yazılmaya başlanan “Nur’un İlk Kapısı” isimli eserde Molla Resül’ün el yazısı bulunmaktadır. Bu eser daha sonra Burdur’da tamamlanmıştır.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, o yıllarda cemaate anlatacağı konuya dikkat çekmek için Molla Resul’e hitap ederek:

“Kardeşim, size günahkâr bir genç teslim edilse, bütün imkân sizin elinizde olsa, ‘Bunu ıslah ve terbiye edin’ denilse, siz ne kadar uğraşsanız genç namaz kılmasa, oruç tutmasa, şer’î kuralları uygulamasa, ne yaparsınız?” der.

Orada bulunan âlim ve fazıl zatlar:

“Seyda! Vallahi bu feraizi yerine getirmezse biz önce tehdit ederiz, olmazsa döveriz. Daha da olmazsa o genci hapsederiz. Çünkü şeriat buna izin vermiştir” derler.

Üstad onlara hitaben: “Kardeşlerim! İşte burada benim fikirlerimle sizin ki uyuşmuyor” dedi.

Orada bulunanlar: “Peki, siz ne yapardınız?” diye sordular.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi şu cevabı verdi;

”O gence önce iyilikle söylerim. Sonra, ‘Farzları yaparsan seni hediyeyle taltif ederim’ derim. Yine yapmazsa, bir tarafa çekilip ağlayarak, ‘Ya Rabb, bu genci yakma, merhamet et! Çünkü ıslah etmek Senin elindedir!’ diye yalvarırım.

Sizinki neye benziyor biliyor musunuz? Arkadaşınızla harbe gittiniz. Arkadaşınız kaza eseri düşmana esir düştü. Onu kurtarmaya çalışmayıp ‘İyi oldu, yakalanmasaydı’ demeye benzer. Veya gezmeye çıktınız. Arkadaşınız suya veya bataklığa düştü. Elinden tutup çıkartır mısınız, yoksa bir tekme de siz atıp ‘İyi oldu, düşmeseydin’ mi dersiniz? İşte, mühim olan onu Cehennemden ve bataklıktan kurtarmaktır. Kurtaramazsanız, hem dünyası yıkılacak, hem Cehenneme yollanacak.”

Yine bir gün Üstad Hazretleri, talebeleri ile yemek yerine,toz halindeki ekmeği Zernabad suyu ile yerlerken Molla Resül’e hitaben :

“Molla Resül, şimdi acaba Vâli bu lezzeti alabiliyor mu?” der. Molla Resül saf, saf cevap verir:

“Verdin bize toz şeklinde biraz ekmek, su olmasa boğazımızdan geçmiyor. Vâli ise şimdi etli sütlü yemeklerle karnını doyuruyor.” diye cevap verir.

Üstad: “Yok! Yok! bu lezzeti alamaz”.

Molla Resül: “Nasıl almaz?” deyince,

Üstad Hazretleri: “Şimdi zaten tok. Midesini doldurmuş neyi yesem diye düşünür, her yemeği beğenmez. Bizim gibi lezzet alamaz. Bak biz ne kadar iyi lezzet alıyoruz.”der.

Üstad Hazretlerinin yakın talebeleri arasında yeralan Molla Resül 1952 yılında vefat etmiştir. Allah’tan kendisine rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir