ŞEYTAN MÜMİN İNSAN İLE UĞRAŞIR

İnsanı kalben rahatsız eden, manevi bir hastalık, dert olan vesvesenin bize faydası nedir?

Vesvese; fısıltı şeklinde gizli ses manasınadır. İslami ıstılahta, şeytanın insan kalbine attığı şüphelere vesvese denilir. Mümin insanlara, şeytanın musallat olmaya çalıştığı bir hastalık.

Vesvese, insana yükselmesi ve uyanık olması için musallat edilmiş, kalbi rahatsız eden manevi bir hastalık. Hastalık, dert ama, İlahi hikmeti, faydası çok bir dert. Vazifesi var, istifade edersen yüksek mertebeler kazanırsın. Dünyadaki imtihanımızdan birisi de vesvese. Şeytanın işi mümin insanla uğraşmak. Mümin bu uğraşlarda başarılı olursa manen yüksek makamlara erişmekte.

Vesveseye düşen bizler, “Şeytanın işi beni alt etmek, şüpheye düşürmek, ibadetlerime mani olmak, ama, benden bir şey koparamayacak. Ben Rabb’ime sığınarak, onun bütün hilelerinden korunacam. Bu onun son çırpınışlarıdır; bir gün gelecek, benden bir şey koparamayacağını anlayınca çekip gidecektir. Hoş, gitmese de Allah’ın izniyle bana hiç bir şey yapamaz.” diye düşünmelidir.

Sahabe-i Kiram’dan bir zat Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam’a gelip, “Ya Rasûlallah, vesveseye mübtelâyım.” diyince, Efendimiz (ASM) in cevabı, “Endişe edilecek bir şey yok; o mahz-ı imandır, imanın kuvvetindendir.” diye cevab vermiştir.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Vesvese Risalesi ismiyle tanınan, Yirmi Birinci Sözünü sık sık okuyup, akıl midemizde hazmettirip, kalbimize aktardığımız zaman bu bize şifa veren bir dert halini alır. İnşaallah, bu risalede anlatılan dersi güzelce anlamaya çalışıp, tövbe, istiğfar ile şeytandan korunur ve kurtuluruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir