SÖZLER, EY KARDEŞ

Risale-i Nur’u bilmeyen ve tanımayan insana ilk verilecek kitaplar içinde Küçük Sözler gelir. Risale-i Nur’u ilk defa eline alan inceleyen ve okumak isteyenin karşısına Üstad şu paragrafla çıkar.

‘’ Ey kardeş benden birkaç nasihat istedin…nefsimle beraber dinle….’’

‘’ Ey kardeş ‘’ hitaba bak, Üstad nefisleri tahrik etmemek için ‘’ karşısındakine kardeş’’ diyor. Kendi nefsine hitap ediyor.

Üstad insana değil kendi nefsine ders veriyor. Kolay anlaşılır derslerle başlıyor. Önce Besmele ile başlar. Nedir ? Ne demektir ? Niçin kullanılması elzemdir ? Ve daha akla gelecek yüzlerce soruya cevaplar vardır.

Risalede bir tertip hemen göze çarpar. Besmele den sonra İman konusu ele alınır. İbadet ve Namaz dersi gelir. Bu tertipten sonra Dokuzuncu Söz gelir. Üstad birden yüksek ve derin hakikatlerle insanın karşısına çıkar ve onları önüne koyup ruhun bütün külliyatı okuma arzu ve isteğini uyandırır.

Üstad’ın en önemli ikazı yine:

‘’ Bu hakikatleri nefsimle beraber dinle. Ben nefsimi herkesten ziyade nasihata muhtaç görüyorum’’

Yani sende benim gibi yap nefsine bu risaleleri oku. Başkasına değil nefsine oku. Nefsini önce terbiye et.

BESMELE

Dört kelime gibi görünür, esasta yedi kelimedir. Fatiha’nın yedi ayetini içine alır. Fatiha da yedi ayet, yüzondört (114) harftir. Kur’an’ın 114 suresine işaret eder. Fatiha , Kur’an’ın özü, Besmele de Fatiha’nın özü ve özetidir. Bir ağacın meyve de meyvenin de çekirdekte olması gibi.

Besmele Allah, Rahman, Rahim kelimelerinden oluşan külli ve mübarek bir kelime. Allah ismi bütün isim ve sıfatlara işaret eder.

Rahman, Allah’ın özel bir ismidir. Mümin, kafir, zalim, mazlum, müttaki, fasık canlı cansız ayrımı olmaksızın bütün mahlukatı içine alır. Dünya hayatına bakar.

Rahim, ismi umumi ama tecellisi hususidir. Dünya hayatından ziyade ahirete bakar. Mümin ve müttakilere tecelli eder.

Her mahluk, her mevcudat Besmele okur. İnsan da her helal işe mutlaka Besmele ile başlamalıdır.

Besmele demek ben bu işi Allah’ın lutfü, kudreti, izniyle yapabilirim demektir. Allah’a dayananı ise kimse yıkamaz.

Kim Besmele çekerse insan onun Müslüman olduğunu anlar. Besmele ile başlanılan işlerdeki ruh hali başlı başına bir zikirdir, ibadettir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir