PUTLARA HİÇBİR ZAMAN TAPMADI

Peygamber Efendimiz (ASM) dan önce Mekke’de tevhid akidesi üzerine yaşayanlar varmıydı, bunlara ne denilirdi?

Peygamber Efendimiz(ASM)’ın Peygamberliğinden önce Mekke’de Hz. İbrahim(AS)’ın dini üzere Allah’ın birliğine inanan, putlara tapmayan, içki içmeyen, zina yapmayan bir gurup insan vardı. Bunlara “Hanifler” denmekteydi. O dönemde bu din üzere yaşayan, Zeyd bin Amr Mekkeli Hanîflerin ileri gelenlerinden birisiydi.

Zeyd bin Amr, hayatı boyunca putlara asla tapmadı. Allah’ın dinini aramak üzere Şam’a gitti. Orada bir Yahudi bilgini ile tanıştı. Ondan yahudiliği anlatmasını istedi. O da “Allah’ın öfkesini almadan bizim dinimize giremezsin” dedi. Amr “Ben zaten Allah’ın öfkesinden kaçıyorum ve rızasını arıyorum” deyince Yahudi bilgini “Allah’ın razı olacağı din Hanif Dinidir” dedi. “Hanif dini nedir?” deyince de “Hanif dini, ne Yahudi ve ne de Hıristiyan olmayan Hz. İbrahim’in dinidir. Bir olan Allah’tan başkasına asla ibadet etmemiştir” dedi.
Bunun üzerine Zeyd bin Amr, “Yâ Rabbi! Şahit ol, ben İbrahim(AS)’ın dini üzereyim.” diyerek tev­hid akidesini kabul ettiğini ilan et­ti.

Daha sonra Mekke’ye dönen Zeyd bin Amr, inancı üzerine yaşamaya başladı. Kendisine hangi dine inandığını soranlara “Ben İbrahim(AS)’ın Rabbine ibadet ederim” derdi. Kureyş’in putlar adına hayvan kesmelerine çok üzülen Zeyd bir gün Kabe’de kesilmek üzere putların önüne sürülen koyunlara bakarak; “Ey Kureyş topluluğu Allah koyunu yarattı. Onun için gökten yağmur yağdırdı. Yerde ot bitirdi de koyun onunla doydu. Ama siz onu başkasının adına kesiyorsunuz. Ben sizi cahil bir millet olarak görüyorum” dedi. Bunun üzerine Amcası Hattab “Kahrolası bu sözleri devamlı söylüyorsun sabrediyoruz. Artık dinlemekten sabrımız tükendi” diyerek tokatladı. Sonra da kavminin ayak takımını onun üzerine saldırttı. Zeyd, bu hadiselerden sonra Mekke’den uzaklaştı. Geceleri gizli gizli ancak Mekke’ye girerdi.

Zeyd bin Amr, Kureyş kavminden son bir Peygamber geleceğini öğrenince O’na ulaşmayı bekledi. Son nefesinde hak Peygambere ulaşamayacağını anlayan Zeyd bin Amr, oğlu Said için Cenab-ı Hakk’a “Ya Rabbi Oğlum Said’i ondan mahrum etme!” diye duada bulundu. Bu dua bereketine Said bin Amr, ilk müminlerden oldu ve cennetle müjdelendi.

Peygamber Efendimiz(ASM) Zeyd bin Amr ile ilgili bir soruya şöyle cevap vermiştir:

“O, kıyamet gününde tek bir ümmet olarak diriltilecek. O, Cahiliye za­manında ibadet ediyordu. Hz. İbrâhim’in dini üzereydi ve Allah’ı bir bilirdi.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir