PEYGAMBER EFENDİMİZ (ASM) ÜMMETİNİ NASIL TANIYACAK

Peygamber Efendimiz(ASM), kıyamet günü ümmetini nasıl tanıyacak?

Kıyamet günü herkes, kendi Peygamberinin yanında toplanacak Peygamberlerde kendi ümmetlerini tanıyacaklardır. Bizler de İnşaAllah, Resül-ü Ekrem(SAV) tarafından tanınacağız? Nasıl mı? Bakın bir Hadis-i Şerif’te bu müjde bizlere şöyle verilmekte.

Ebu Hüreyre(RA)’dan nakledilen bir hadiste Resülullah(SAV) Sahabileri ile birlikte bir kabristana uğrar ve:

”Ey mümin cemaatinin diyarı! Selam üzerinize olsun. Allah dilerse, biz de size katılacağız. Ancak din kardeşlerimizi dünyada görmüş olmayı çok arzu ederdim.” buyudu. Ashab:

”Ey Allah’ın Resülu! Biz senin kardeşlerin değilmiyiz?” dediler. Resül-u Ekrem (SAV):

”Sizler benim ashabımsınız(arkadaşlarım). Kardeşlerim ise henüz gelmediler. Bundan sonra gelecek olanlardır” buyurdu. Ashab:

”Ey Allah’ın Resulü, henüz gelmemiş ümmetlerini nasıl tanıyacaksın?” dediler. Resül-u Ekrem(SAV):

”Bir adamın siyah atlar arasında, alınları ak ve ayakları sekili atları olsa onları at sürüsü arasında tanımazmı? Bana haber verin”buyurdu. Ashab:

”Evet, tanır Ey Allah’ın Resulu” dediler.

İşte bu cevabı duyan Resül-u Ekrem(SAS) ümmetinden hiç görmediği insanları kıyamet gününde nasıl tanıyacağını, bizlere müjde şeklinde şöyle bildirdi:

”İşte benden sonra gelecek olan kardeşlerim aldıkları abdestten dolayı kıyamet günü alınları ak, el-ayakları parlak olarak gelecekler. Ben Havz’ımın(Kevser Havuzu) başında onları bekleyeceğim.” buyurdu.(Müslim,Taharet 39,İbni Mace, Zühd 36)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir