KARABÜK NUR TALEBELERİNDEN SÜLEYMAN ASLAN

1940 Karabük doğumlu olan Süleyman Aslan, Mustafa Sungur Ağabey’in akrabasıdır. Aslan, 1958 senesinde Emirdağ’da Üstad Bediüzzaman Saidn Nursi Hazretlerini ziyaret ederek elini öpmüş ve duasını almıştır.

1958 yılında Emirdağ’a giden Süleyman Aslan, Üstad Hazretleri ile ilk görüşmesini şöyle anlatır:

”Emirdağ’da Üstad Hazretlerinin evine vardım, bana ”Üstad kıra çıktı.” dediler, biraz sonra ise ”Üstad geldi.” dediler. Üstad, ”misafiri çağırın” demiş. Bana gelip, ”haydi! Üstad seni çağırıyor:” dediler. Kafamda acaba ”Üstad’ın evi nasıl ne kadar lükstür” diye sorular içinde eve girdim. Bir de ne göreyim, ”kilimi bile yok! Yerler kuru tahta.”

Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin 31 Aralık 1959 yılında Ankara’ya geldiği zaman kendisinin de orada olduğunu belirten Aslan, o günleri şöyle anlatır:

”Üstad’ımızı Ankara’ya 10 kilometre kala karşıladık. Biz ciple gelmiştik. Bizi yolda Zübeyr Ağabey durdurdu ve ”Kardeşim! Arkamızdan takip edin.” dedi. Üstad’ın arabası çık hızlı idi, biz çok geç kaldık. Ancak dershane de Üstad Hazretlerine yetiştik.

Dershaneden çıkarken Üstad Hazretlerinin lastiklerini ayaklarına geçiren iki talebeden birisiydim. Hiç unutmam, o zaman Üstad, bize şöyle hitap etti: ” Kardeşlerim! Asr-ı Saadet bir güneştir, bu asır onun ayinesidir. Her hadisede rahmet cihetini görmek lazımdır.”

23 Mart 1960 günü yine Ankara’da bulunuyordum. Üstad’ımıza yapılan zulmü anlatmak için birçok ağabey ve kardeş Ankara’ya gelmiş ve meclise gitmişti. O zaman vefat haberini aldığını söyleyen Süleyman Aslan, ”hemen bir minibüs tutarak Urfa’ya doğru arkadaşlarla yola çıktık. Cenaze merasimine yetiştik. Üstad Hazretlerini kabre koyan dört kişiden biri olma bize nasip oldu.”(Derleme, Ö.Özcan, ağabeyler anlatıyor)

22 Ağustos 2002 de Karabük’te vefat eden Süleyman Aslan’a Allah’tan rahmet dileriz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir