İNTİHAR ETMEK KÜFÜR MÜ?

İntihar etmek küfür ve inkar mı, yoksa büyük günah mıdır?

Kur’an-ı Kerim’de, Nisa Suresi 29 ncu ayette,” kendinizi öldürmeyiniz.” ve İnşirah Suresi 5 nci ayeti ile de ”şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.” diye müminler ikaz edilmektedir. Yine Hadis-i Şerif’te, ”Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin!” denilmektedir.

Müslüman, intiharı düşünmez. Çünkü intihar, bir çare, bir kurtuluş değil, aksine tarifi imkansız azaplara kendini atmak demektir. Ülkemiz de intihar olayları, Tanzimat’tan sonra tek tük görülmeye başlamıştır. Daha önce intihar kelimesi lügatlarımızda bile yoktu. Dinsizliğin ve inanç zayıflığının intihar üzerindeki etkisi büyüktür. Avrupa’daki intihar oranı Türkiye’dekinden 15-20 kat daha fazladır.

İntihar etmek küfür ve inkar değil, büyük bir günahtır.İntihar eden kişi, intiharı meşru görüp öyle intihar ederse, o zaman küfre düşmüş olur. Allah’ın haram kıldığı bir şeyi helal kılmak küfürdür.

Bir kişi intiharın haram olduğunu inkar etmeden, sırf sıkıntı ve içine düştüğü durumdan dolayı intihar ederse, bu kişi büyük bir günah işlemiş olur; ama kafir olmaz. İmanla kabre girmiş ise cezasını Allah takdir eder, takdir edilen cezayı çektikten sonra cennete gider. Ehl-i Sünnet inancında her intihar eden adam mutlaka imansız kabre gider diye bir kural yoktur.İmansız kabre gitme riski bütün günahlarda vardır.

Bazı zayıf insanlar, dünyanın musibet ve sıkıntısı altında ezildiği zaman çareyi intihar etmekte görüyor ve canına kıyıyor. Halbuki dünya bir imtihan yeri, insan birçok zorluk ve sıkıntılar ile imtihana maruz kalınabileceğini, bu zorluk ve sıkıntıların insanı ahirete yöneltmek için verilen işaretler olduğunu bilerek hareket etmek gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir