İNSANI BUNALTAN ŞEYTAN

İnsanı fikri olarak zorlayan ve bunaltan şeytandır diyorlar, peki şeytan insana nelerle saldırır,bunu nasıl önler ve ondan korunuruz?

Kur’an’ı Kerim’de, insanın en büyük düşmanının ”şeytan olduğu” ve ‘O’ndan insanın Allah’a sığınması” emredilmekte. Fikri olarak insanı ençok zorlayan, bunaltan şeytandır. Şeytan telkin eder,nefis bu telkine uyar ve insan günah işer.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, ”şeytan,cüz’i bir emri ademi ile insanı mühim tehlikelere atar” diyor.Risale-i Nur’da şeytanın insana üç noktadan saldırdığı anlatılır. Bu üç nokta ise,şehvet,öfke ve akıldır. Bu üç duygunun da alıcı,iletici ve nakledici özelliği vardır. Şeriat insanın bu üç duygusuna had ve nihayet tayin etmiş, buna uyan şeytanın saldırısından korunur. Keza,insandaki, duygunun helali haramı olmaz,helali haramı şeriat belirlemiştir.

Şeytan insanın aklına hayal atar, buna nefis ve şehvet, veya öfke kapılır,işte insan günaha girmiştir. Kurtuluş,insanın nefsini İslam terbiyesi ile terbiye etmek ve şeytanın telkin ve talimatlarını boşa çıkarmaya çalışmaktır.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, bu konuda ”Hem insandaki nefis ise hervakit şeytanı dinler.Kuvve-i şeheviye ve gadabiye (şehvet ve öfke duygusu) ise şeytan desiselerine,hem kabile, hem nakile iki cihaz hükmündedir” diyor.

Demekki, insandaki şehvet,öfke ve nefis şeytanı sürekli dinleyen ve ona itaat etmeye meyilli duygulardır.Şeytanın da görevi var, oda insanı yoldan çıkarmak,günah işletmek. Nefis,şeytan, kör hissiyat ittifak edip kalbi susturup insanı günaha atabilir.

Günah işledik,işlemesek çok iyi idi,ama gel görki, biran boş bulunduk ve günaha girdik. O zaman kurtulmanın yolu, Allah’a sığınmak,af dilemek, Allah’tan günahlarımızın bağışlanmasını istemek. Günahın peşine hemen tövbe edersek ve bir hayır işlersek,nefis ve şeytanımızın tesirinden kurtulmuş oluruz. Bu pişmanlıkta bize başka günahları işlememek konusunda bizim elimizi güçlendirir.

”Allah’ım Efendimiz Muhammed Aleyhisselatü Vesselama bütün âl ve ashabına kainatın zerreleri sayısınca salat ve selam eyle.Bu salatlar, hürmetine bizi insi ve cinni şeytanların şerrinden koru.(Amin)”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir