İLK MÜMİNLERDEN HUNEYS BİN HUZAFE(RA)

Huneys bin Huzafe, Mekke doğumlu olup, Kureyş Kabilesinin Sehm kolundadır. Sahabe Abdullah bin Huzafe’nin kardeşi, Hz. Ömer bin Hattab’ın damadıdır.

Rasulullah (SAV)in Dar-ül Erkam’dan önce gizli davetini duyan Huneys Bin Huzafe, davete uyup İslamiyeti kabul edip ilk müslümanlardan olmuştur.

Mekke’de müşriklerin baskı ve işkencelerine uğrayan Huneys bin Huzafe, Allah yolunda çıkılan İkinci Habeşistan hicretine katılmıştır. Bir müddet Habeşistan’da kalan Huneys daha sonra bazı muhacirlerle beraber Mekke’ye geri dönmüştür. Mekke’de Hz. Ömer’in kızı Hafsa bint-i Ömer ile evlenmiştir.

Mekke’de yeniden müşriklerin eza ve işkencesine maruz kalan Huneys bin Huzafe, Medine’ye hicret izni çıkınca, hanımı Hafsa ile birlikte Medine’ye hicret etti. Medine’ye ilk hicret edenlerden olan Huneys, daha sonra hicret eden Hz. Ömer ve yanındaki müslümanları burada karşılamıştır.

Sancaktarlığını Musab bin Umeyr, Hz. Ali ve Sad bin Muaz’ın yaptığı 305 kişilik İslam ordusu, Ebu Cehil kumandasında Kureyş kabilesinin bütün kollarından toplanan 1000 kişilik müşrik ordusu ile Bedir’de karşılaştı. İslam tarihinin ilk büyük Savaşı olan Bedir Gazvesi, 14 Mart 624 bir Cuma sabahı başladı ve ikindiye doğru Müslümanların kesin zaferi ile sona erdi. Hz. Peygamber ve İslamın en büyük düşmanı olan Ebu Cehil ile birlikte 70 müşrik öldürüldü, 70 kişi de esir alındı.

Bedir Gazvesine katılan ve savaşta büyük gayret gösteren Huneys bin Huzafe, müşriklerle kahramanca savaştı. Bu savaşta yaralandı, Medine’de vefat etti. Şehadetinden sonra Peygamber Efendimiz(ASM)ın cenaze namazını kıldırdığı Huneys bin Huzafe Cennetü’l Baki kabristanına defnedildi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir