HİND BİN EBU HALE (RA)

Hind bin Ebu Hale, Hazret-i Hatice (RA)ın ilk kocası Ebu Hale Malik bin Nebaş’tan dünyaya gelen iki oğlundan biridir. Hind bin Ebu Hale ve Haris bin Ebu Hale birlikte üvey babaları Rasulullah’ın terbiyesi altında yetişmişlerdir.

Hind bin Ebu Hale, annesi Hazret-i Hatice (RA)ın İslamı seçmesi ile birlikte oda İslamiyeti kabul edip kelime-i şehadet getirerek müslüman olmuştur. Rasulullah’ın terbiyesi altında yetişen Hind bin Ebu Hale, Peygamber Efendimiz (ASM)ın Şemail-i Şerifine dair rivayetleri ile tanınmıştır.

İslamiyeti ilk tebliğ yıllarında kabul eden Hind bin Ebu Hale’nin o yıllarda insanları İslam’a davet eder. O günlerde müminlere yapılan her türlü baskı ve zulümlere de gögüs geren Hind, Efendimiz (ASM)ın Medine’ye hicretinden sonra o da diğer kardeşleriyle beraber Medine’ye hicret eder.

Medine’de tebliğ vazifesine devam eden Hind bin Ube Hale’nin, Uhud ya da Bedir Savasşında Peygamber Efendimiz (ASM)ın yanında savaştığı rivayet edilir. (İbn-i Hacer’in El İsabe adlı kitabından derlenmiştir.)

Çok güzel konuştuğu söylenen Hind bin Ebu Hale, İslam Tarihi kitaplarında Hazret-i Hasan’ın O’na dedesi Peygamber Efendinmiz (ASM)ı sorması üzerine Rasulullah’ın şemailini en güzel şekilde anlatmıştır.(Tirmizi 49-57)

Bazı kaynaklarda Cemel Vakasında Hazret-i Ali(RA)ın tarafında savaşırken öldürüldüğü belirtilirken diğerleri ise Basra da bir salgın hastalık sonucu vefat ettiği söylenir. Doğrusunu, Allah bilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir