HATIB BİN HARİS(RA)

Kureyş’in Cumah oğulları kolundan olan Hatıb bin Haris hanımı Fatma binti Mücellel ile birlikte Allah Rasulunun İslama ilk davet günlerinde müslüman olmuştur.

Hatıb ve hanımı, İslamiyeti kabul etmelerinden dolayı Kureyş ve Mekke’li müşriklerin çok ağır baskı ve zulümlerine maruz kalmışlardır.

Habeşistan’a hicret eden ilk Müslüman sahabiler, orada iyi karşılanmış dini ibadetlerini serbestçe yapabilmiş ve İslamı gönül rahatlığı ile tebliğ etmeye başlamışlardı.

Bu durum üzerine Peygamber Efendimiz(ASM) Mekke’de kalan diğer müslümanlara da Habeşistana hicret etmelerini tavsiye etmiştir. Miladi 616 yılında Habeşistan’a ikinci hicret kafilesi yola çıktı. Müşrik baskısına dayanamayan Hatıb bin Haris zevcesi Fatma binti Mücellel ile birlikte bu kafile de yeralmıştır. Hicrette Fatma binti Mücellel hamileydi. Habeşistan’a gidecek gemiye bindikten ertesi gün gemide doğum yaptı. Doğan çocuğa dedesinin ismi Abdullah adı verildi.

Hatıb bin el Haris’in Habeşistan’da Muhammed adını verdiği bir oğlu daha dünyaya gelmiştir. Müslümanların Muhammed ismi verdikleri ilk çocuğun bu olduğu rivayet edilmektedir.

İslamın ilk günlerin davete uyup müslüman olan Hatıb bin Haris dini uğruna hicret ettiği Habeşistan’da bir süre sonra vefat etmiş ve burada defnedilmiştir. Allah O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir