EMİRDAĞLI ABDULLAH GAYRETLİOĞLU

Abdullah Gayretoğlu, 1905 yılında Afyon’a bağlı Emirdağ da dünyaya gelmiştir. Emirdağ Nur Talebeleri arasında Tenekeci Abdullah olarak tanınmıştır.

Emirdağ’da esnaflık yapan Abdullah Gayretlioğlu, arkadaşları ile bir tarikata veya bir büyük zata bağlanmak niyetinde iken 1944 yılında Emirdağ’a gelen Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ziyaret ederler. Üstad Bediüzzaman Hazretlerine niyetlerini anlatan Abdullah’a, Üstad şu cevabı verir:

” Kardaşım,zaman tarikat zamanı değil, hakikat zamanıdır. Şimdi iman kurtarmak zamanıdır.”

Bu dersi alan Tenekeci Adullah,nur talebeleri arasına girer. Her talebe gibi nurları yazmaya ve Kur’an hizmetine katılır.
Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin, ”Abdullah,sen benim kardeşim olan Abdullah yerindesin. Seni onun gibi biliyorum”iltifatına mazhar olan Tenekeci Abdullah, dükkanının üstüne bir ev yapar ve Üstad Hazretlerine kiraya verir. Bu ev lahika mektubunda şöyle yer alır:

”Gerçi, polislerin, aldıkları emre binaen o vaziyetleri cidden büyük bir sehiv idi. Fakat bu şiddetli hastalıklı halime muvafık geldiği için onlardan sıkılmadım. Bilakis helâl ettim. Allah razı olsun dedim, teşekkür ettim. Ben tebdil-i havaya çok muhtaç olduğum için, yazın dağlarda, kışın da kira ettiğim ayrı ayrı menzillerde gezmeye mecbur oluyorum. Bir yerde duramıyorum. Hastalığım şiddetleniyor. Niyet ettim, tekrar ara sıra Konya gibi yerlere gideceğim. Hattâ kirasını verdiğim Emirdağında iki menzilim, Eskişehir’de bir menzilim varken, o mânâsız vaziyet beni o tebdil-i havadan, o menzilleri ziyaret etmekten men edilmeme sebep olduğunu Konya’daki vaziyetten hissetmiştim. Ben kat’iyen kimseyle görüşemiyorum.

Bunun gibi, âdetim hilâfına bana yapılan çok gayr-ı kanunî muameleler var. İşte bu defaki mezkûr vaziyeti beyan eden şu ifâdâtım evvelce yazılan “Mahkeme-i Kübrâya Şekvâ”ya bir zeyil olarak neşredilebilir.
Said Nursî(Emirdağ Lahikası)

Tenekeci Hacı Abdullah lakabıyla tanınan Abdullah Gayretlioğlu 29 Ağustos 2010 yılında vefat etmiştir. Emirdağ kabristanına defnedilen Abdullah Gayretlioğlu’na Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir