EBU AHMED BİN CAHŞ(RA)

Peygamber Efendimiz (ASM)ın halası Ümeyye bint-i Abdülmuttalip bin Haşim’in oğlu olan Ebu Ahmed bin Cahş Mekke’de dünyaya gelmiştir. Ebu Ahmed’in, Abdullah, Ubeydullah adlı iki erkek kardeşi ve Zeyneb, Ümmü Habibe, Hamme bint-i Cahş adlı üç kız kardeşi vardır. Ebu Ahmed, Hz. Hamza ve Hz. Abbas’ın da yeğenidir.

Ebu Ahmed, kardeşleri Abdullah ve Ubeydullah ile birlikte ilk Müslümanlardandır. Darülerkam’dan önce müslüman olmuşlardır. Ebu Ahmed, şair sahabilerdendir. Önceleri sağlam olan gözleri daha sonra ama olmuştur. Kardeşleriyle müslüman olan Ebu Ahmed yaşadıkları büyük sıkıntıları, çektikleri acıları şiirleriyle dile getirmiştir. Kardeşlerinin, Habeşistan’a yaptıkları hicrete ama olduğu için katılmadığı rivayet edilir.

Ebu Ahmed, Ebu Süfyan’ın damadıdır. Hanımı Ebu Süfyan’ın kızı Faria bint-i Ebu Süfyan’dır. Mekke’den, Medine’ye hicret izni çıkınca, kadın erkek bütün Cahş ailesi, evlerini barklarını öylece bırakıp hicret ettiler. Hicret eden Cahş ailesinin evlerine Ebu Süfyan el koymuş ve daha sonra başka birine satmıştır. Bunu haber alan Ebu Ahmed uzun bir şiirle Ebu Süfyan’ı kınamıştır. Gözleri görmediği için Ebu Ahmed, Medine’ye hicret edenlerin sonuncusudur. Hicrete niyetlenen Ebu Ahmed’i hanımı Medine’ye değil, başka yere gitmesini istiyordu.Bunun üzerine Ebu Ahmed, gizlice Mekke’den çıkarak Medine’ye Allah Rasulu’nun yanına gelmiştir.

Ebu Ahmed, bu hicretini şiirinde şöyle anlatmıştır: ”Oğlum Ahmed’in annesi, benim Allah’ın himayesine gideceğimi anladığı zaman, ”Mutlaka hicret edeceksen başka yere git. Yesrib’e gitme” dedi. Biz ise O’na:

”Bugün niyetimiz Yesrib’e dir.Kul bineğine binmiştir. Allah’a ve Resulü’ne teslim oldum. Allah’ın dediği olur. Kim bir gün Allah ve Resulü’ne yönelirse asla zarar etmez. Görüyorsun ki, zulüm bizi memleketimizden uzaklaştırıyor. Biz ise, güzel şeyler arıyoruz. Bizim Hakk’a bağlanmamız güzel oldu. Hakka yaklaşılmadıktan sonra akrabalığın ne önemi var. Bir gün birbirimizden ayrılıp işlerimizin hesabını verirken hangimizin doğru olduğu bilinecektir.”(M. Yusuf Kandehlevi, Hadislerle Müslümanlık’tan derlenmiştir)

Ebu Ahmed(RA)ın, Peygamber Efendimiz(ASM) ile birlikte bazı seferlere katılmıştır. Mekke Fethi ve Veda Hacc’ına iştirak etmiş, Hz. Ebubekir(RA) zamanında ve Hz. Ömer(RA) döneminde de bazı seferlere katılmıştır.

Rasulullah (SAS)in hanımı,Ebu Ahmed’in kız kardeşi olan Zeyneb binti Cahş (RA)ın vefat ettiği zaman tabutunu taşırken niçin ağladığını soran Halife Hz. Ömer(RA), ”Ya Ömer! her türlü hayır ve bereketi sayesinde kazandığımız kız kardeşimizdir. Bu ağıt yüreğimizdeki ateşi soğutuyor.” demesi üzerine, Halife Hz. Ömer (RA), ”Öyle ise ağlamaya devam”.der.

Hz. Ömer(RA) zamanında Hicri 20 nci yılda vefat eden Ebu Ahmed bin Cahş(RA) Medine’de Cennetül Baki’ye defnedilmiştir. Allah onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir