YOLCUSU İNSAN OLAN BALIK

Kur’an-ı Kerim’de, فَنَادٰى فِى الظُّلُمَاتِ اَنْ لاَ اِلٰهَ اِلاَّۤ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ “Karanlıklar içinde niyaz etti: ‘Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum.'”  Enbiya Suresi 87 ayeti kerimesi Hz. Yunus(AS) ın içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için Cenab-ı Hakk’a yaptığı dua,duanın sonunda ulaşılan kurtuluş Müminlere anlatılır. Burada anlatılmak istenen ise,Allah’ın azamet ve kibriyasının gösterilip ilan edilmesidir.

Dua öncesi, deniz fırtınalı, korkunç dalgaları var, Allah’ın kudretini insana hatırlatan bir sahne,
Gece, karanlıklı, hemde gözün göremediği zifiri bir karanlık, ümitsiz bir hal.
Balık, kocaman bir mahluk, şimdi hayalimizde bunları canlandıralım ve düşünelim.
Ve Hz. Yunus (AS)ın kabul olunan duası, şimdi yine bakalım,
Çarşaf tabir edilen ,dümdüz dalgasız bir deniz,
Mehtaplı insana huzur veren bir gece,
Balık ama, yolcusu insan olan ve onu taşıyan balık. İşte İlahi kudretin sergilendiği sahneler.

BİZ NE YAPACAĞIZ

Kur’an bize diyor ki, siz de mümin bir insan olarak çaresiz, ümitsiz, dehşet içinde kaldığınız zaman bu ayete, bu duaya sarılın. Ve Allah’a dua edin:
”Ya Rabbi! Senin bahtına düştüm,sana sığındım. Beni bu halden ancak Sen çıkarabilirsin. Sen sonsuz ilim,irade ve kudret sahibisin. Medet,Allah’ım!..”

Dersler var,vazifelerimiz var, İman, Kur’an tebliği var, var ama biz de nefis var, gaflet var. İşte o zaman balık,nefis gelir bizi esir alır. İşte bizim için Hz. Yunus (AS)ın imtihanı başladı. O zaman Hz.Yunus(AS) gibi,”Ya Allah!” deyip,ders se derse, İman Kur’an tebliği isetebliğe koşacağız, yağmurdu, çamurdu, soguktu, kardı, kıştı demeyeceğiz.

Kurtuluş, Kur’an ayeti, Yunus (AS) gibi dua etmek, nefisten, Allah’ın yardımına sığınmak. Zira maddi,manevi varlığımız O’nun elinde olduğu gibi, nefsimizde O’nun idaresindedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir