DENİZLİ’Lİ YILMAZ DUMAN

Yılmaz Duman Denizli’nin Çay ilçesinin Akkent köyünde 1938 yılında dünyaya gelir. İlkokulu köyünde bitiren Duman, iki sene de Kur’an öğrenmek için Kur’an kursuna katılır. 1951 yılında Başbakan Adnan Menderes, Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’ye verdiği talimatla, Türkiye’de ilk defa Yedi İlde Yedi İmam Hatip Okulu açılarak eğitime başlar.

Isparta İmam Hatip Okulu da bu okullardan birisidir. Yılmaz Duman 1952 yılında bu okula kaydolur ve 1959 yılında okuldan mezun olur. O tarihlerde Üstad Bediüzzaman Said Nursi’de Isparta’dadır. Yılmaz Duman ve arkadaşlarının kaldığı ev Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin evine yakındır, adeta komşudurlar. O vesileyle Üstad Hazretleri ile karşılaşırlar, O’na karşı büyük bir muhabbet duyarlar ve Risale-i Nur’ları okumaya başlarlar.

Duman, dört arkadaşı ile birlikte kaldığı bu evden daima Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin gelişini,gidişini seyreder ve Sözler adlı eseri okur. Cuma Namazlarında Isparta’daki Ulu Camiine giden Üstad Hazretleri ile burada karşılaştıklarını dile getiren Duman,” Bizim beyaz şeritli okul şapkalarımız vardı. Bizi gören Üstad soruyormuş, bu talebeler kim,İmam Hatip talebeleri olduğumuzu öğrenince, ”İleri de ülkenin kaderi bunların elinde olacak”demiş.

Yılmaz Duman, Risale-i Nur’un Tarihçe-i Hayat adlı eserinde yeralan bir fotoğrafı şöyle anlatır:

”Birgün İmam Hatip okulundayız bizleri topladılar. Isparta da bulunan Tugay’a camii yapılacakmış, onun temel atma merasimi olduğunu söylediler. Okuldan Tugay’a kadar yürüyerek gittik. Temel atılacak alana geldik. Bu sırada Üstad Hazretleri de geldi. Onu subaylar ve askerler karşıladı. Daha sonra Üstad dua etti. Temeli attı. Ben de yanındayım. Tarihçe-i Hayat’taki o fotograf. Ben Üstad Hazretlerinin sol yanındaki 3. ncü kişiyim. Beyaz gömlekli, ceketli, şapkalı, o zaman 20 yaşında idim.”

Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin, Barla’da, Emirdağ’da, Isparta’da devamlı gözetim, hapis baskı altında tutulduğuna da dikkat çeken Yılmaz Duman, ”1950 yılında Demokratlar İktidara gelince bütün bu zulüm ve işkenceler son buldu. Düşünebiliyor musunuz? Üstad, 1957 yılında askeri mekanda yapılacak bir caminin temel atma merasimine askeri erkan tarafından davet ediliyor.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir