CENAZE EVİNE YEMEK GÖNDERMEK

Cenaze evine yemek yapıp göndermek adedi nereden gelmektedir?

Cenaze evine yemek yapıp gönderme ilk defa Cafer bin Ebu Talip (RA)ın şehid olduğu zaman, Rasulullah etrafındakilere Cafer’in ailesi için yemek hazırlamalarını öğütlemiştir. Rasulullah, Hz. Cafer’in savaş meydanında şehid olması üzerine, evine gidip onun çocuklarını sevip okşayınca bu halden şüphelenen Esma bint-i Umeys, ”Ya Rasulullah! Yoksa, Cafer hakkında sana bir haber mi geldi?” diye sordu. Bunun üzerine Efendimiz, ”Evet! Cafer bugün şehid oldu.”buyurdular.

Rasulullah, buradan ayrılıp, doğru evine gider ve hanımlarına yemek yapıp Cafer’in evine göndermelerini söyler. ”Onlar için yemek hazırlayınız: Onlar yemek yapabilecek durumda değillerdir.” diye buyurur.

Vefat eden kişinin akrabalarının ve komşularının cenaze evine yemek yapıp götürmeleri müstehaptır. Hadis kitaplarında bu konu şöyle yer alır:

”Cafer bin Ebu Talip(RA) şehid edilince, Hz. Peygamber (ASM) şöyle buyurdu: Cafer’in ailesine yemek yapıp götürün. Çünkü başlarına kendilerini meşgul edecek bir musibet gelmiştir..” (Ebu Davud, Cenaiz,25-26)

Hz. Cafer’in evine üç gün yemek yapılıp gönderilir. İslam tarihinde cenaze evine gönderilen ilk yemeğin bu olduğu rivayet edilir. İslam alimleri cenaze yakınlarına ve taziye için gelenlere ikram edilmek üzere komşular tarafından hazırlanıp cenaze evine yemek göndermenin sünnet olduğunu ifade ederler.

Komşu ve akrabaların cenaze evi ailesine yardımda bulunmak için yemek yapmaları güzel bir adet olmakla beraber, cenaze evinin gelen gidenlere yemek hazırlamasının ise aslı astarı yoktur. Bu durum cenaze evinin sıkıntı ve kederini bir kat daha arttırır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir