AMR BİN AVF (RA)

Hayatı hakkında az bilgiye sahip olduğumuz sahabelerden birisi de Amr bin Avf’tır. İslamiyetin ilk yıllarında müslüman olan Amr, Medine’ye hicret emri çıkınca diğer sahabilerle birlikte oda Medine’ye hicret etti. Hendek Gazvesine katılan Amr, bu savaşta büyük kahramanlıklar göstermiştir.

Amr bin Avf, Tebük Gazvesine katılmayı çok istemesine rağmen maddi sıkıntısı olduğundan yol hazırlığı yapamıyordu. O yıllarda Medine’de maddi sıkıntı yaşanıyordu. Maddi durumu olan sahabeler bile bu gazveye katılmak için sıkıntı çekiyordu.

O günlerde çoğunlukla iki askere, bazen üç askere bir deve düşüyordu. Deveye sırayla biniliyordu. Maddi sıkıntı içinde olan Amr, kendisi gibi imkanı olmayan birkaç sahabe ile birlikte Rasulullah’ın huzuruna çıkıp, bu cihada katılmak istediklerini, kendilerine yardımcı olmasını istediler. Peygamber Efendimiz(ASM) ”Bindirecek deve olmadığı” cevabı ile kendilerine yardımcı olamayacağını söyleyince Amr ve diğer sahabeler ağlayarak gözyaşları içinde Efendimiz(ASM)ın yanından ayrıldılar.

Bu hadise üzerine Tevbe Suresi 92 nci ayeti nazil oldu. Ayette bu sahabelerin durumu anlatılarak şöyle buyurulur:

وَلَا عَلَى الَّذ۪ينَ اِذَا مَٓا اَتَوْكَ لِتَحْمِلَهُمْ قُلْتَ لَٓا اَجِدُ مَٓا اَحْمِلُكُمْ عَلَيْهِۖ تَوَلَّوْا وَاَعْيُنُهُمْ تَف۪يضُ مِنَ الدَّمْعِ حَزَنًا اَلَّا يَجِدُوا مَا يُنْفِقُونَۜ
”Binebilecekleri bir hayvan vermen için sana geldiklerinde, ”Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum” dediğin zaman, sefer için maddi imkan bulamamanın verdiği üzüntü ile ağlaya, ağlaya gözyaşları dökerek geri dönenlere de herhangi bir sorumluluk ve vebal yoktur.”

Amr bin Avf’ın Peygamber Efendimiz (ASM)dan naklettiği bir hadis şu mealdedir:
”Kim benden sonra terk edilmiş bir sünneti yaşatırsa, onunla amel eden insanların sevabından hiçbir şey eksiltilmeksizin onların sevaplarından bir mislini alır. Kim de Allah ve Rasulünün kabul etmediği, hoşlanmadığı bir bid’a çıkarırsa aynı şekilde onunla amel eden insanların günahlarından hiç eksiltilmeksizin bir mislini yüklenmiş olur.”(Tirmizi, İlim 16, İbni Mace, Mukaddime 15)

Amr bin Avf(RA)  Hz. Muaviye’nin hilafeti zamanında vefat etmiştir.
Allah, Ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir