AHİRZAMAN FİTNESİNDEN KURTULMAK

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ferman etmiş:

مَنْ تَمَسَّكَ بِسُنَّتِى عِنْدَ فَسَادِ اُمَّتِى فَلَهُ اَجْرُ مِائَةِ شَهِيدٍ
Yani, “Fesâd-ı ümmetim zamanında kim benim sünnetime temessük etse, yüz şehidin ecrini, sevabını kazanabilir.”

Evet, Sünnet-i Seniyyeye ittibâ, mutlaka gayet kıymettardır. Hususan bid’aların istilâsı zamanında Sünnet-i Seniyyeye ittibâ etmek daha ziyade kıymettardır. Hususan fesâd-ı ümmet zamanında Sünnet-i Seniyyenin küçük bir âdâbına mürâât etmek, ehemmiyetli bir takvâyı ve kuvvetli bir imanı ihsas ediyor. Doğrudan doğruya Sünnete ittibâ etmek, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmı hatıra getiriyor. O ihtardan, o hâtıra, bir huzur-u İlâhi hâtırasına inkılâp eder. Hattâ en küçük bir muamelede, hattâ yemek, içmek ve yatmak âdâbında Sünnet-i Seniyyeyi mürâât ettiği dakikada, o âdi muamele ve o fıtrî amel, sevaplı bir ibadet ve şer’î bir hareket oluyor. Çünkü o âdi hareketiyle Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâma ittibâını düşünüyor ve şeriatın bir edebi olduğunu tasavvur eder. Ve şeriat sahibi o olduğu hatırına gelir. Ve ondan, Şâri-i Hakikî olan Cenâb-ı Hakka kalbi müteveccih olur. Bir nevi huzur ve ibadet kazanır.

İşte, bu sırra binaen, Sünnet-i Seniyyeye ittibâı kendine âdet eden, âdâtını ibadete çevirir, bütün ömrünü semeredar ve sevabdar yapabilir.”(Lem’alar)

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, ahirzaman fitnesinde Peygamber Efendimiz(ASM)ın yolunda giden, insanları hidayete davet eden onu yaşayan müslümanın büyük sevaba ulaşacağını müjdelemekte. Bir sünnete değil, esas olan bütün sünnetlere uymaktır. İslamı bir bütün olarak yaşamaktır. Kim, Allah’ın rızasını kazanmak istiyorsa,onun en güzel yolu hayatını sünnete göre yaşamaktır. Zira, Efendimiz(ASM) Allah’ın rızası dairesinde bir hayat yaşamıştır.

Burada dikkatimize sunulan bir diğer husus ise, Peygamnber Efendimiz(ASM)ın ibadetlerin dışındaki hayata dair adet ve geleneklerine uyma ise adeti ibadete çevirerek insana farklı bir kazanç sağlamaktadır. Yemek, içmek, yatmak,oturmak ibadete değil hayata ait konulardır. Bu konularda Efendimiz(ASM)a uymak hayatımızı bütünü ile sevaba çevirmek demektir. Uymayana ceza yok, ama onun da hayatının bereketi yok.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir