VAN NUR TALEBELERİNDEN AYTEKİN EBEPERİ

Aytekin Ebeperi, 1936 yılında Van’da dünyaya gelmiştir. Risale-i Nurları mahalle komşusu Erol Kuralkan’dan aldığını dile getiren Aytekin Ebeperi, ”Erol ile samimiydik aramızda hep Risale-i Nur’ları ve Bediüzzaman’ı konuşurduk.”

1956 yılında radyo dinlerken Bediüzzaman Hazretlerinin ismini duyduğunu söyleyen Aytekin Ebeperi daha sonra o günleri şöyle anlatır:

”Keşke bize de nasip olsa da bir ziyaret edebilsem diye içimden geçti. Bir müddet sonra askerliğim Isparta’ya çıktı. Askere, Isparta’ya giderken Allah rahmet eylesin marangoz Hamid Ekinci Ağabey bir mektup verdi. Bana da ”Isparta’ya gidiyorsun, bunu Bediüzzaman hazretlerine götür.” dedi.

22 Ekim 1956 yılında Isparta’ya geldim. Kıtaya teslim olmadan arkadaşım ile birlikte beraber gittik Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin evine. Kapıyı çaldık, bir talebesi kapıyı açtı. Bize, ”Hoş gelmişsiniz, Van’dan mı geliyorsunuz?”dedi. Sonra, ”müsaade edin ben yukarıya çıkayım, Üstad’dan izin alayım, müsaade ederse sizi yanına çıkarırım.” Yukarı çıktı, ve geri geldi. Bediüzzaman izin vermiş, biz de yanına çıktık.

Üstad Bediüzzaman, küçük bir şeyde oturuyordu. Odanın içinde gömme bir dolap vardı, bütün kitaplar içindeydi. Elini öptük. Bize, ”Ben sizi tanımıyorum, siz babalarınızı, dedelerinizi söyleyin, sizi ona göre tanıyayım.”dedi. Rahmetli babam O’nu Van’da iken ziyaret edermiş.Ben,”Halil Ebeperi’nin oğluyum.” dedim. Arkadaşım da aynı şekilde kendini tanıttı. Sonra bize, ”siz namazlarınızı kılıyor musunuz?”dedi. ”Bazı zaman kılıyoruz, bazı zaman kılamıyoruz.” dedik.
”Siz asker oldunuz, geldiniz, bu günden itibaren namazınızı devamlı kılın. Ben beş vakit namazlarımın arkasından duama sizleri de ortak edeceğim.” Sonra, ”Devlet benim kitaplarımı iade etti, hepsi elimdedir, siz de Risale-i Nur’ları okuyun.” dedi. İkinci sefer tekrar ziyaretine gittik ama evde yoktu göremedik.”

İlk ziyaretinde Üstad Hazretlerinin duasını aldığını söyleyen Aytekin Ebeperi, ”Elhamdülillah, onun duasını almışız, ne vakit darlığa düşsem hiç zorluk çekmedim. O günden beri beş vakit namazımı kılarım. Kur’an okurum, ben de hep onun adına dua ederim. Çünkü,O da bizi beş vakit duasına dahil etmişti.”

Van’lı Aytekin Ebeperi,3 Temmuz 2021 de Van’da vefat etmiştir. Kendisine, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir