KİM BU HİZMETE TALİPTİR

Bursa Nur Talebelerinden Yaşar Şahin Ağabey aynı zamanda nakşi tarikatına mensuptu. Bursa Yenişehir’de bulunan Şeyhi Muhammed Necati Efendi’yi zaman zaman ziyarete giderdi. Bir ziyaret sırasında Yaşar Ağabey, Şeyhine ”Efendim ben Said Nursi Hazretlerinin kitaplarını okuyorum, sizin tavsiyeniz nedir? Yoksa okumayayım mı?” diye sorması üzerine Nakşi Şeyhi Muhammed Necati Efendi, ona şöyle hitap ediyor:

”Kardeşim otur şöyle! Şimdi beni iyi dinle. Yıllarca önce Osmanlı harbe girdiği zaman bir rüya-ı sadıkada (sadık bir rüya da) Peygamber Efendimiz (ASM)ın meclisinde, bütün evliyalar oradaydı. Naçizane ben de o meclisteydim.

Peygamber Efendimiz(ASM):”Kardeşlerim bu Osmanlının, Türklerin hali ne olacak? Kim orada bu hizmeti devam ettirecek? Kim bu hizmete taliptir?” buyurdu. O zaman bir kişi ayağa kalktı.

”Ben talibim Ya Rasulullah!”dedi.
Bu zat Bediüzzaman Said Nursi Hazretleriydi. Ayağa kalkmış hizmete talip olmuştu.

Şimdi sen bana Bediüzzaman Hazretlerini soruyorsun. Ben onu o rüyadan sonra, şahsen görmedim. Fakat onun bu zamanın en büyük evliyası olduğunu biliyorum.

Onu sana şöyle tarif edeyim. O bir güneştir, biz onun yanında bir mum ışığıyız. Evladım sen kitaplarını okumaya devam et.” Yaşar Ağabey, Şeyhinin bu tavsiyesi üzerine ölünceye kadar Risale-i Nur’ları okumaya devam eder.(Erdoğan(Rıdvan) Utangaç anlatıyor, Ö. Özcan)

Kütahya’nın Simav ilçesinin Hisarbey köyünde 1859 yılında dünyaya gelen Muhammed Necati Simavi Hzretleri,1957 yılında Bursa’nın Yenişehir ilçesi Terziler köyünde vefat etmiştir.

Medrese tahsilini tamamladıktan sonra muhtelif medreselerde müderrislik ve bazı yerlerde müftülüklerde bulunan Necati Simavi Hazretleri, doksan sekiz yıllık ömrünü ilim, irfan yolunda tebliğ hizmeti ile geçirmiştir. Bursa’nın Yenişehir ilçesi Terziler köyüne yerleşen Necati Simavi Hazretleri bu köyde ömrünün sonuna kadar irşat vazifesine devam etmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir