VAHİY NEDİR, GELİŞ ŞEKİLLERİ NELERDİR

Vahiy nedir? Vahyin geliş şekilleri nelerdir? Efendimiz (ASM)vahiy nasıl gelmiştir?.

Kur’an-ı Kerim’de Şura Suresinde,
وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ اَنْ يُكَلِّمَهُ اللّٰهُ اِلَّا وَحْياً اَوْ مِنْ وَرَٓائِ۬ حِجَابٍ اَوْ يُرْسِلَ رَسُولاً فَيُوحِيَ بِاِذْنِهٖ مَا يَشَٓاءُؕ اِنَّهُ عَلِيٌّ حَكٖيمٌ
” Herhangi bir insan ile Allah’ın konuşması ancak vahiy ile veyahut perde arkasından ya da bir elçi gönderip, izni ile dilediğini vahyeder..”(51 nci ayet). Bu ayetten yola çıkarak üç çeşit vahiy olduğunu ifade edebiliriz.

1- Cenab-ı Hakk, dilediği bilgileri Peygamberin kalbine ve zihnine ani olarak ulaştırmasıdır.

2- Allah’ın perde arkasından peygamberiyle konuşmasıdır. Hz. Musa Aleyhisselam’ın Tur Dağında aldığı vahiy.

3- Vahyin, melek arqcılığıyla Peygamber’e getirilmesidir. Hz. Cebrail’in Peygamberlere vahyi kelimeler halinde getirmesidir. Semavi kitaplarbu çeşit vahiy yoluyla insanlığa gelmiştir.

Peygamber Efendimiz (ASM)a ise vahiy hadisi şeriflerde yer aldığı gibi şu şekillerde gelmiştir.

Sadık rüyalar halinde. Peygamber Efendimiz(ASM)ın gördüğü rüyalardan bir kısmı daha sonra geçek hayatta aynen meydana gelmiştir. Hz. Cebrail,tarafından Peygamber Efendimiz uyanıkken kalbine bırakılması. ”O’nu uyaranlardan olasın diye Cebrail, apaçık arapçayla senin kalbine indirmiştir.”Şuara Suresi 193 ve 195 nci ayetler)

Cebrail Aleyhisselam’ın insan şekline girerek getirdiği vahiy. Hz. Cebrail’in görünmeksizin vahyin, çıngırak sesine benzer bir sesle gelmesi, bu vahyin çok ağır olduğu bizzat Efendimiz (ASM) tarafından bildirilmiştir. Tehdit ve korkutma ayetleri bu şekildenazil olmuştur.(Buhari, Bedül vahy)

Cebrail’in Hz. Peygamber Efendimiz (ASM)a uyku halindeyken getirdiği vahiy. Hz. Cebrail’in Allah tarafından yaratıldığı asli şekil ve suretinde, inci yakut saçılan altı yüz kanadıyla görünerek Allah’ın dilediğini Peygamber Efendimiz (ASM)a vahyedişidir. Bu şekilde olan vahiy, önce Hira’da, daha sonra ise Miraçta olmuştur.”Andolsun ki, O’nubir diğer defa da Sidretü’l müntehanın yanında gördü.”(Necm Suresi 13-14)

Peygamber Efendimiz (ASM)ın vahyi, melek olmaksızın yani doğrudan Allah’tan alması. Bu vahiy Miraçta gerçekleşmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir