SÜHEYL BİN BEYDA (RA)

Annesinin adıyla anılan Süheyl bin Beyda, İslamın ilk yıllarında İlahi davete uyanlardandır. İlk müslümanlar arasında yeralan Süheyl bin Beyda, Müslümanlığını açıkca ilan ettiği için pek çok zulüm ve işkencelere maruz kalmıştır.

Mekke de müşriklerin işkence ve zulümlarının artması üzerine Peygamber Efendimiz’in, Habeşistan’a hicret emrine uyan Süheyl bin Beyda, kendi ile beraber onbeş kişilik ilk kafileyle Habeşistan’a gitmiştir.

Mekke`yi sessiz sedasız terk eden Sahabîler, deniz kenarına ulaşınca buradan bir gemi kiralayarak Habeşistan’a geçtiler. Habeş Necaşi`si ve halkı tarafından gerçekten çok güzel karşılandılar. Buraya yerleştikten sonra da, ibadet ve dinî inançlarını yaşama hususunda herhangi bir engel ve zorlukla karşılaşmadılar.

Bir süre sonra Mekke’de uygulanan baskının hafiflediğini sanıp geri dönen kafilde yer alan Süheyl bin Beyda, işkencenin daha da artması üzerine Peygamber Efendimiz’in, ikinci hicret emri üzerine yeniden Habeşistan’a hicret etmiştir.

Allah yolunda yapılan Birinci ve İkinci Habeşistan hicretine katılan Süheyl Bin Beyda, daha sonra Mekke’ye dönüp oradan da Medine’ye hicret etmiştir.

Süheyl bin Beyda,Bedir, Uhud,Hendek ve diğer bütün savaşlarda Peygamber Efendimiz (ASM)ın yanında yer almıştır. Tebük seferine giderken Peygamber Efendimiz(ASM):

”Ey Süheyl” diye seslenince hemen koşarak:

”Lebbeyk ya Resulallah” diye cevap vermiş. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz(ASM):

”Allah’tan başka ilah yoktur. O birdir. Onun eşi ortağı yoktur diye şehadette bulunan kimseye Allah cehennem ateşini haram kıldı” buyururarak bu büyük müjdeyi ilk O’na vermişti.

Hicretin Dokuzuncu yılında Medine’de vefat eden, Süheyl bin Beyda, Baki kabristanına defnedilmiştir. Allah ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir