OKÇU VAKID BİN ABDULLAH (RA)

Abdullah bin Abdi Menaf’ın oğlu olan Vakıd bin Abdullah Mekke de dünyaya gelmiştir. Peygamber Efendimiz(ASM)ın insanları gizlice İslama davet ettiği dönemde müslüman olmuştur.

Vakıd, müşriklerin müslümanlara yaptığı her türlü eza, baskı ve işkelere karşı imanı ile gögüs germiş daha sonra da Medine’ye hicret etmiştir.

Rasulullah, Medine’ye Hicretlerinin İkinci senesinde Mekke ile Taif şehri arasında bulunan Batn-ı Nahle’ye, Kureyş müşriklerinin ticaret kervanlarını gözetlemek, onlar hakkında bilgi almak üzere bir seriyye düzenlemiş, Abdullah bin Cahş’ın komutasında Vakıd bin Abdullah’da bu sefere katılmıştır..

Bu seriyyeye Mekke’li muhacirlerden, Abdullah bin Cahş, Ebu Huzeyfe bin Utbe, Vakıd bin Abdullah, Ükkaşe bin Mihsan, Halid bin Bükeyr, Sad bin Ebi Vakkas, Utbe bin Gazvan, Süheyl bin Beyda, Amir bin Rebia, Amir bin Füheyye, Ammar bin Yasir, Sad bin Leys katılmıştır.

Batn-ı Nahle’ye gelen Abdullah bin Cahş komutasındaki birlik burada beklemeye başlar. Bu arada Amr bin Hadrami idaresindeki Taif’ten dönen Kureyş kervanını farkederler. Savaşın yasak olduğu haram ayının son gününde bulunmaları sebebiyle önce kervana saldırmakta tereddüt ettiler.

Seriyyedeki mücahitler aralarında yaptıkları istişare sonunda kervan üzerine yürümeye karar verdiler. Vakıd bin Abdullah, kervanın idarecisi Amr bin Hadrami’yi bir okla vurarak öldürdü. Müslümanlar ile müşrikler arasında çıkan çarpışmada müşriklerden Osman bin Abdullah ile Hakem bin Beysan’ı esir aldılar, Nevfel bin Abdullah ise kaçmayı başardı.

İslam Tarihinde müslümanların ilk öldürdüğü müşrik Amr bin Hadrami’dir. İlk alınan esirler ise Osman bin Abdullah ile Hakem bin Keysan’dır. Müslümanlar ayrıca, Batn-ı Nahle’de müşriklerin malını alarak ilk ganimete sahip olmuşlardır.

Vakıd bin Abdullah, bu olaydan sonra Rasulullah ile birlikte Bedir, Uhud, Hendek ve diğer Gazvelere iştirak eder, bu savaşlarda attığı oklarla ün salar. Mekke Fethine de katılan Vakıd bin Abdullah, Veda Haccında da bulunur.

Hz. Ebu Bekir dönemindeki bütün savaşlara da iştirak eden Vakıd bin Abdullah, Hz. Ömer devrinde Medine’de vefat etmiştir. Kabri, Cennetü’l Baki mezarlığındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir