,

MELEKLERİN NAAŞINI YIKAMASI

Uhud’da şehit düşen bir sahabinin naaşını melekler tarafından yıkanması nasıl olmuştur?

Uhud Gazvesinde şehit düşen Hanzale bin Ebi Amir(RA)ın naaşını melekler yıkamıştır. Bu olaydan sonra Hanzale bin Ebi Amir(RA) Gasilü’l-Melaike, yani meleklerin yıkadığı kimse lakabıyla tanınmıştır.

Rasulullah’ın, Medine’ye hicretinden sonra müslüman olan Hanzale, Bedir Gazvesinde büyük kahramanlıklar göstermiştir. Hanzale Uhud Gazvesi öncesinde Abdullah bin Übey’in müslüman olan kızı Cemile ile nikahlanır. Düğünün olduğu akşam Rasulullah, ashabıyla Uhud’a hareket edecekti. Hanzele geceyi hanımının yanında geçirmek için Rasulullah’tan izin aldı. Sabahleyin Uhud’a yetişme telaşı içinde gusletmeyi unuttu. Rasululllah, Uhud’da savaş için safları düzenlerken Hanzale yetişti ve saflardaki yerini aldı.

Savaş başladı. Hanzale şehit olma arzusu içinde müşrik ordusuna saldırdı. Bu sırada müşrik ordusu lideri Ebu Süfyan’ı gördü. Hemen önünü kesti. Üzerine hucüm etti. Ebu Süfyan yere düştü. Korku ve can telaşı içinde yardım istedi. Şeddad bin Esved, Hanzale’yi mızrağı ile şehit etti.

Hanzale’nin şehadeti üzerine Peygamber Efendimiz (ASM) şöye buyurdu:

”Ben Hanzale’yi meleklerin gökle yer arasında, gümüş bir tepsi içinde yağmur suyu ile yıkadıklarını gördüm.”

Ebu Useyd Said, ”Ben hemen Hanzale’nin yanına gidip baktım. Başından yağmur suyu akıyordu. Döndüm hemen bunu Rasulullah’a haber verdim.” dedi.

Peygamber Efendimiz (ASM) Hanzale’nin hanımına haber gönderip bunun sebebini sordu. O da Uhud’a yetişmek için Hanzale’nin gusul abdesti almayı unuttuğunu bildirdi. Bundan sonra Hanzale’nin adı ”Gasil-ül-Melaike”(Melekler tarafından yıkanmış kimse) diye anıldı. Medine’de Evs kabilesi mensubu olan sahabiler,”Melekler tarafından yıkanan Hanzale bizdendir” diyerek onun kahramanlıklarını anlatırlardı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir