KUZCA HATİBİ HÜSEYİN ŞÜKRÜ

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı eski adı Kuzca, yeni adı Sağrak olan Köyünde 1884 yılında dünyaya gelen Kuzca Hatibi Hüseyin Şükrü Aslan, Isparta Nur Talebelerindendir. Kuzca Köyünde o yıllarda imam olarak görev yapan Kuzca Hatibi Hüseyin köyüne ve Sütçüler ilçesine Risale-i Nur’ları tanıtmıştır.

O yıllarda el yazması risalelerin çoğaltılmasında büyük gayret gösteren Hüseyin Şükrü, Üstad Bediüzzaman Hazretleri tarafından ”Sabri, Kuzca hatibine benim tarafımdan çok selâm etsin. Onu, has talebeler içinde manevî kazançlara şerik ediyoruz.” iltifatına mazhar olmuştur.

Risale-i Nur’un Lahika mektuplarında ismi ve bahsi geçen Kuzca Hatibi Hüseyin’in sadakatle çalışmalarından bahsedilmektedir. Kastamonu Lahikasında Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin Kuzca Hatibi Hüseyin Şükrü ile ilgili garip bir tevafuka yer verdiği mektubu şöyle:

”Üçüncüsü: Aynı günde ben, at üzerinde seyahate (gezmeye) giderken arkamda bir atlı süratle geliyor. İndi, ayağıma üzengiye sarıldı. Tanımadığım bir adam.

Dedim: “Sen kimsin? Bu kadar dostluk gösteriyorsun.”

Dedi: “Ben Kuzca hatibiyim.” Halbuki Kastamonu’da hiç bu namda bir karye bulunduğunu bilmiyordum. Sonra geldim. İki Ispartalı asker yanıma geldiler.

Birisi dedi: “Ben Kuzca hatibinden sana mektup getirdim.”

Bu acib tevafuk bana, bu iki ayrı ayrı vilayette hem böyle tevafuk etmeleri, Risale-i Nur hizmetinde sadakatle çalışmalarına bir işarettir. Bu münasebetle Sabri, Kuzca hatibine benim tarafımdan çok selâm etsin. Onu, has talebeler içinde manevî kazançlara şerik ediyoruz. Hususi mektup yazmak âdetimiz olmadığından, ona ayrıca mektup yazamadığımızdan gücenmesin.(Kastamonu Lahikası)

Bir diğer mektubda ise Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Kuzca Hatibinden aldığı bir mektuba karşılık şu ifadelere yer vermektedir:

”Kuzca hatibi Hasan Şükrü’nün mektubu beni memnun eyledi, selâm ederim. Masumlar, ümmiler, hemşireler ve kalemle çalışanlar başta olarak umum kardeşlerime birer birer selâm ve dua ediyoruz.”(Emirdağ Lahikası)

”O Kuzca Hatibi, Risale-i Nur’la tam alâkadarsa Sabri benim bedelime ona selâm etsin.”(Kastamonu Lahikası)

1965 yılında Isparta’ya bağlı Sağrak Köyünde vefat eden Kozca Hatibi Hasan Şükrü Köyün Cami avlusuna defnedilmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir