KULLUKTAN EMEKLİ OLMAK

”Kulluk’tan emekli olmak varmıdır?”

Kulluktan emekli olmak, anca ölüm gelince vardır, yoksa emekli olmak yoktur, hüsnü hatime ile hayatını noktalayan insan için emekli oldu denilebilir. Zira dünya hayatı insan için bir imtihandır. İmtihanda ölümle sona eriyor. Hayatın sadece belli dönemlerinde İslamî çalışmalar içerisinde yer alıp sonrasında bir köşeye çekilip yaptığım hizmet bana yeter demek doğru bir yol değildir. Müslüman’ın hayatı bir bütündür. İslam sadece belli zamanlara ve belli ibadetlere hasredilmiş bir din anlayışı değildir.

İnsan son nefese kadar imanının gereği olan hayat tarzını sürdürmelidir. Hayatın her saniyesinin Allah’ın rızasını kazanmak için verilmiş bir fırsat olduğu bilinci içinde yaşamalıdır. Rabbimiz İnşirah Suresi’nde “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ve yalnız Rabbine bağlan.” diye buyurarak Müslümanca yaşamanın kesintisis olduğu bildirilmektedir.

Peygamber Efendimiz(ASM)’a hangi amelin daha hayırlı olduğuna dair kendisine yöneltilen bir soruya “Az da olsa sürekli olanıdır.” şeklinde cevap vererek Müslüman’ca yaşamanın sürekliliğini ortaya konmuştur. Hiç kimsenin yarına varıp varamayacağına dair bir garantisi yoktur. İnsan daima salih amelleri yerine getirme gayreti içinde olmalıdır. Amelleri terk etmek insanın imanını da tehlikeye sokar. Amellerinde sadece Allah’ın rızasını hedeflemelidir.

Mümin bir insan olarak biz, Peygamber Efendimiz(ASM)ın sürekli tekrarladığı duayla ölüm anı gelinceye kadar daima Allah’a yönelmeliyiz:

“Ey kalpleri halden hale çeviren Allah’ım, benim kalbimi dinin üzere sabit kıl!”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir