İNEKLERE NE OLDU?

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin, Risale-i Nur’un bazı yerlerinde iltifatla bahsettiği Molla Hamid Ağabeyden bazı hatıralar :
”Birgün tesbihini gösterdi. Şu taneler,herbiri bir engeldir. Dünyanın ömrü kısa,benim ömrüm kısa,lüzumlu vazifeler çok. Cenab-ı Hakk’a rica ve niyazda bulundum. Emredildi.’Şuradan şuraya atla’ Bir adımda maksadıma vasıl olmamı bana ihsan buyuruldu. Hamdolsun.”

İNEKLERE NE OLDU?

Yemek yediğimiz yerde bazen fareler çıkardı. Üstad onların deliklerine ekmek,bugday v.s koyardı. Bende fareler gelmesin diye, kedileri yanımıza alıştırdım. Yemek zamanı her zaman çıkan fareler, kedi kokusunu alıp dışarı çıkamadılar. Üstad bunun üzerine:
”Bizim ineklere ne oldu ki?” dedi. Ben gülünce,
”Sen de bir iş var.” dedi. O anda kedi içeri girince,
”Bizim inekleri bu mu rahatsız ediyor.” dedi.

YEMEK ADABI

Üstadımız yemek öncesi herkesin ekmeğini ayırır ve kendisine verirdi. Ekmek bana az geliyordu. Bir gün :
”Üstadım bizim evde bugday çoktur. Korkmayın herkes istediği gibi yesin. Bitince ben evden getiririm.” dedim.
”Yok, yok kardeşim az olduğu için değil. Midenin hakkı üçtür. Bir hisse Zikrullah ve nefes için,bir hisse su için bir hisse gıda içindir. O mideyi üçe ayıracaksınız. Siz hepsini gıdaya ayırıyorsunuz.Benim adedim,düsturum budur,bunu bozmayacaksınız” dedi.
Üstad berekete sebeb olan iktisadla hareket ediyor ve bize de öğretiyordu. Mesela çay içerdik,herkese ikişer şeker verirdi. O iki şekerle istediğin kadar çay içebilirdin. Çay serbest şeker iki adetti.

YOLDA GİDERKEN

Talebelerle dağda iken,Cuma günleri,Cuma namazı için Van’a giderdik. Yolda giderken birgün Üstad :
”Ya siz ileri gidin, ya ben geri gideyim..” dedi.
”Niçin,Üstadım bizi yanında istemiyorsun.” deyince.
”Bazı insanlar ekin biçen amelelerin yanına gidince,onları gayrete getirmek için onlarda çalışmaya başlarlar,ameleler gayrete gelirler. Bazıları da çalışan ameleyi çağırır,gelin bir sigara içelim derler,onları tembelleştirirler. Siz de onlar gibi benim evrad okuma işimde geri bırakıyorsunuz. Ömrümün boşa geçmesini isteniyorum.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir