İNEBOLU’LU AHMED ŞAŞMAZ

1900 yılında Kastamonu’ya bağlı İnebolu’da dünyaya gelen Ahmed Şaşmaz, İnebolu Nur Talebelerindendir. İnebolu-Kastamonu arasında atlı arabayla gıda maddeleri nakli işini yapan Ahmed Şaşmaz, daha sonra nalbantlık yaparak geçimini sağlamıştır.

İnebolu Kahramanlarından Ahmed Nazif ile komşu olan Ahmed, onun vesilesiyle Risale-i Nur’larla tanışır. Kastamonu’da, Üstad Hazretlerini ziyaret edip O’na talebe olan Ahmed artık hayatının en önemli meselesi olarak iman ve Kur’an hizmetine çalışır. Risaleleri okumaya,okutmaya ve yazmaya başlar.

Cesur, fedakar, gayretli birisi olarak bilinen Ahmed, bu vasıflarıyla de iman Kur’an hizmetinin ön saflarında yer alır. Üstad Bediüzzaman Hazretleri ve risaleler aleyhine kim ne söylese Ahmed hemen karşılık verir. Postahaneye gelen Risale-i Nur ile ilgili hertürlü evrakları korkusuzca alır onları sahiplerine teslim eder.

1943 yılında İnebolu’da Nur Talebeleri yakalanır ve hapse konur. İnebolu Kahramanlarından Selahaddin Çelebi, hatıralarında o günü şöyle anlatır:

“İnebolu Cezaevine girdik. Hapishanede diğer İnebolu’lu Nur Talebeleri ile bir araya geldik. Onların isimleri şöyle idi. Pederim Ahmed Nazif Çelebi, İbrahim Fakazlı, Ziya Dilek, Büyük İbrahim, Gülcü Hüseyin, İzzet Turgut, Ahmed Köroğlu, Zühtü İşeri, Ömer Gedikoğlu, Halil Enercan, Ahmed Şaşmaz.”

1943 yılındaki olayda yakalanıp Cezaevine konan Ahmed Şaşmaz daha sonra savcı tarafından sorgulanır. Bu sorgu esnasında savcının ”sen ne iş yaparsın?” sorusuna, ”Ben nalbantım” der. Daha sonra kendisine sorulan bütün sorulara,”Ben nalbantım, atları nallamaktan başka bir şey bilmem” cevabını verir.

Savcı ne sorsa Ahmed, hep ”Ben nalbantım” diye cevap verir, bunun üzerine sinirlenen savcı bağırıp,çağırır, ”Bırakın bu aptalı, bir şeyden haberi yok bunun” der. Böylece serbest kalan Ahmed Şaşmaz, hapiste olan arkadaşlarına ve ailelerine sahip çıkar, yardım eder. İnebolu’da iman Kur’an hizmetine devam eder.

1966 yılında ikindi namazını kılan Ahmed Şaşmaz, bir köylünün atını nallamak için namaz sonrası işe girişir. Bir süre sonra ”la ilahe illallah” diyerek yere düşer. İnebolu kabristanına defnedilen Ahmed Şaşmaz’a, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir