İLK HANIM ŞEHİT SÜMEYYE BİNT-İ HUBBAT (R.ANHA)

Kureyş’in Mahzumoğulları kabilesinden Ebu Huzeyfe İbni Mugire’nin kölesi olan Sümeyye binti Hubbat, İslamın ilk şehid hanım sahabisidir. Yemen’den gelen ve Ebu Huzeyfe’ye sığınarak yanında çalışan Yasir bin Amir ile evlenmiştir. Bu evlilikten Ammar bin Yasir dünyaya gelince Ebu Huzeyfe onu azat eder.

İslamiyetin ilk tebliğ günlerinde oğlu Ammar’ın teşvikiyle İslam dinini seçip Rasulullah’a kocası Yasir ile birlikte biat etmiş kelime-i şehadet getirerek müminler arasına katılmıştır. İlk müminler dine davet gizlice yapıldığından, müslüman olduklarını açığa vurmamışlardı. Dinin ilan edilmesi emriyle ilk müminler yeni dine girdiklerini açıklamışlardır. Sümeyye binti Hubbat Mekke’de müslümanlığını ilan eden ilk yedi kişi arasındadır

İmanını ilan eden Sümeyye ve ailesi, Mekke’de kendilerini koruyacak kimseleri olmadığı için azgın müşriklerin akıl almaz işkencelerine maruz kaldılar. Mahzumoğulları ve Kureyş’in müşrikleri onları güneşin en yakıcı olduğu zamanlarda kızgın kumlara yatırıp, güneşte kor hale gelen kızgın kayalarla vücutlarını dağladılar. Sümeyye ve ailesi onlara asla taviz vermedi ve imanlarından geri dönmediler.

Sümeyye ve ailesi yapılan bütün eza cefa ve hakaretlere karşı koyup imanlarından taviz vermeyince müşrikler işkenceleri arttırdılar. Aradan birkaç gün geçmesine rağmen işkenceler artarak devam etti. Nihayet yaşlı olan kocası Yasir ruhunu teslim etti. Allah yolunda ilk şehidlerden oldu. Yasir’in şehadetinden sonra Ebu Huzeyfe bütün hırsını Sümeyye ve oğlu Ammar’dan çıkarmaya çalıştı. Zalimlikte sınır tanımayan yeğeni Ebu Cehil’e,”Sümeyye’nin işini sana bırakıyorum.” dedi.

Ebu Cehil,gözü dönmüş caniler gibi Sümeyye’ye fiziki ve sözlü saldırıya geçti. Yaşlı Sümeyye yapılan bütün işkencelere karşı koydu, müşriklerin isteklerini kabul etmedi. Ebu Cehil, bu sefer de Sümeyye’nin namusuna dil uzattı. Sümeyye, ona gerekli cevabı hemen verdi. Ve ona ağır laflar söyledi. Adeta çılgına dönen, hırsından kuduran Ebu Cehil, elindeki mızrağı Sümeyye’ye saplayarak onu şehid etti. İslam Tarihinde şehitlik mertebesine erişen ilk kadın Sümeyye binti Hubbat oldu.

Peygamber Efendimiz (ASM) Sümeyye’nin bu kahramanlığını her zaman dile getirip, Ammar’ı gördüğü zaman ona, ”Sümeyye’nin oğlu” diye hitap etmiştir. Allah ve Rasulu uğruna her türlü fedakarlığa katlanan o yolda canını koyan Sümeyye binti Hubbat’ı Efendimiz(ASM) her daim yad etti. Azılı din düşmanı müşrik Ebu Cehil, Bedir’de öldürüldüğü o gün Ammar’a şöyle hitap etti:

”Allah anneni öldürenin hakkından geldi.” (İbn-i Hacer IV,335)

Allah O’nlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir