,

HUZEYME BİN CEHM(RA)

Huzeyme bin Cehm, Mekke’de dünyaya gelmiştir. Babası Beni Abdüddar oğullarından Cehm bin Kays, annesi ise Ümmü Harmele bint-i El Esved’dir. Huzeyme, babası, annesi ve kardeşi ile birlikte İslamiyetin ilk tebliğ yıllarında müslüman olmuştur.

Mekkeli müşriklerin sıkıntı ve işkencelerine genç yaşta uğrayan Huzeyme, yapılan baskı ve zorbalıklara imanından gelen kuvvet ile göğüs germiştir. İslamı kabul eden müslümanlara yapılan eziyet ve baskı her geçen gün artmaktaydı. Yapılan işkenceler dayanılmaz hale gelmişti. Ağır işkencelerin arttığı bir dönemde Rasulullah, onlara Habeş ülkesine ikinci kez hicret etmelerini tavsiye etti.

Anne, babası ve kardeşi Amr ile müminlerin safına katılan Huzeyme, kabilesinden gelen zorluklara karşı koymaya devam etti. Bu sırada İkinci Habeşistan hicreti için Rasulullah’tan izin çıktı. Huzeyme, Allah yolunda yapılan İkinci Habeş Hicreti için yollara düştü. Kendisi, ailesi ve diğer müminlerle beraber Habeşistan’a gittiler.

İkinci Habeş hicretine katılan sahabiler kadın erkek 100 kişiyi geçmiştir. Rasulullah, İkinci Habeş ülkesine gidecek müslüman kardeşleri üzerine vazifeli olarak Cafer bin Ebu Talip’i tayin etmiştir. Kafile çileli ve uzun bir yolculuktan sonra Habeş ülkesine ulaşmıştır. Peşlerine düşen müşrikler ise onlara yetişememişlerdir.

Habeş ülkesinde biraraya gelen müminler, birbirlerine muhacir kardeş olmuşlardır. Müslümanlar Habeşistan’ta kaldıkları süre içinde İslamiyeti ve ibadetlerini en güzel bir şekilde yaşamışlardır.

Huzeyme bin Cehm, Habeşistan’ta bir müddet dinini rahatça yaşamıştır. Daha sonra burada vefat etmiş ve Habeşistan’ta defnedilmiştir.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir