BESMELE, HAYIRLARIN TACI VE BEREKETİ

 

Bir mümin her hayırlı işine Besmele ile başlamalı. Besmele hayırların tacı ve bereketidir. Su içme, yemek yeme, elbise giyme, dışarı çıkma akla gelen her işe Besmele ile başlanır. Besmele demek, ben bu işi Allah’ın lütfu, kudreti ile yapabiliyorum demektir.
Besmele, İslam nişanı, kimin ”Besmele” ile iş yaptığını görsek, duysak hemen ”Bu müslüman” deriz. Bu alamet,işaret kimde görünse onun müslümanlığına hükmederiz.

Allah, Kur’an ile insana manen emreder, her işe ‘Besmele’ ile başlayın. Ve benim rızam dairesinde hareket edin ki, ben de sizi kul kabul edeyim. Allah, insanın vucüdunu,cismini,cesedini,suya ve havaya muhtaç bir şekilde yaratmış, aynı şekilde manevi duygularını da kendi isimlerine muhtaç bir şekilde yaratmıştır. İnsanın kalbi,ruhu, vicdanının da suyu havası ”Besmele”dir. Bu ihtiyaçtan dolayıdır ki, Kur’an’da en çok zikredilen ve her işin başında zikri emredilen “Besmele” olmuştur.

Besmele, Allah, Rahman ve Rahim kelimelerinden meydana gelmiş geniş ve mübarek bir kelimedir. Allah lafzı bütün isim ve sıfaları dairesine alır, O isim ve sıfatlara işaret eder. Besmele çektin mi, melekler senin defterine sevabı yazıyor. Kainatta her mahluk, her mevcudat Besmele okur.

Hulusi Ağabey, hatıralarında anlatmakta :
”Birinci Söz’de seyahat eden mütevazi zat Üstad’dır.Nebat, ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök damarları nasıl ”Bismillah” ile yer altında taşı, toprağı delip geçiyorsa aynen onun gibi ‘Bismillah’ ile başlayan Sözler de harika bir tarzda arza yayılıyor.Müminlerin kalplerine nüfuz ediyor.”

Besmele ile bir işe başlamak dünyevi ve uhrevi işlerinde Allah’a sığınmak ve yardımı ondan beklemektir. Bu hal ise başlı başına bir zikirdir, bir ibadettir.Nurkoy olarak dileğimiz, Allah bize her hayırlı işimize Besmele ile başlamayı nasip etsin.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri: ”Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki, senin nihayetsiz aczin ve fakrın,seni nihayetsiz kudrete, rahmete rabt edip, Kadir-i Rahimin dergahında aczi, fakrı en makbul bir şefaatçı yapar. Evet bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki, askere kaydolur.Devlet namına hareket eder. Hiçbir kimseden pervası kalmaz. Kanun namına, devlet namına der. Her işi yapar, herşeye karşı dayanır….

Ey nefis! Böyle ebleh (ahmak) olmamak istersen, Allah namına ver, Allah namına al, Allah namına başla. Allah namına işle. Vesselam.(Sözler Birinci Söz)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir