HARİS BİN EBU HALE (RA)

İslamiyetin ilk tebliğ günlerinde müslüman olan Haris bin Ebu Hale, Hz. Hatice (RA)ın ilk eşinden olan oğludur. Peygamber Efendimiz (ASM)ın terbiyesinde büyümüş olan Haris bin Ebu Hale, O’nun ile yıllarca yanyana bir hayat yaşamış ve bu yakınlıktan çok şeyler öğrenmiştir. Peygamber Efendimiz’in üvey oğludur.

İbn-i Hacer kitabı El İsabe’de, Haris bin Ebu Hale ile Hind bin Ebu Hale’nin Hz. Hatice (RA)ın ilk eşi Ebu Hale bin Zurare’den olduğu ve Rasulullah’ın ise üvey oğulları olduğu ifade edilmektedir.

Peygamber Efendimiz, ilk tebliğ günlerinde bir gün Mescid-i Haram’a gelip, Allah’ın emrini şöyle haykırır:

”La, İlahe İllallah! deyin felaha erersiniz.”

Bu daveti işiten müşrikler hemen Efendimiz (ASM)a mani olmak için ayaklandılar. Gürültüyü işten Haris bin Ebu Hale, Efendimiz (ASM) ile müşriklerin arasına girer. Bu sırada Kabe’de bulunan bir grup Müslümanda Mekke’li müşriklere engel olmaya çalışırlar. Müşrikler bir anda Haris bin Ebu Hale’nin başına üşüşürler, aldığı öldürücü darbe ile orada şehid olur. Rükn-ü Yemani önünde şehid edilen Haris bin Ebu Hale, böylece İslamın ilk şehidi olma şerefine ulaşır.

İbn-i Hacer, kitabında, İbn-i el Kelbi ile İbn-i Hazm’a dayanarak, ”Er- Rükn-ü Yemani’nin altında Allah yolunda ilk öldürülen adam Haris bin Ebu Hale’dir.” demektedir.

Sahabeden Osman Bin Maz’un’dan yapılan bir rivayette ise, ”Bize Rasulullah’ın ilk vasiyeti, Mekke’de El-Haris bin Ebu Hale öldürüldüğü zaman yapmıştır ki, biz o zaman tam kırk kişiydik.”(derleme, el-İsabe, İbn-i Hacer el-Askalani 1. cilt)

İşte bu rivayetlere göre, İslamın ilk şehidi Hz. Haticetü’l Kübra(RA)nın oğlu, Efendimiz’in üvey oğlu Haris bin Ebu Hale (RA)dır. Risalet davasının ilk şehidi Peygamber evinden çıkmıştır. . Allah O’nlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir