EBU CENDEL BİN SÜHEYL(RA)

Süheyl bin Amr’ın oğlu olarak Mekke’de doğup büyüyen Ebu Cendel bin Süheyl, Bedir Savaşından önce müslüman olmuştur. Müşriklerin önde gelen liderlerinden olan babası Süheyl bin Amr, oğlunun müslüman olmasını kabul etmedi ve ona ağır işkenceler uyguladı. Onu zindanlara kapatıp, ayaklarını zincirlerle bağladı.

628 yılında Hudeybiye’de müslümanlar ile müşrikler arasında yapılacak olan antlaşma öncesi Mekke’de hapsedildiği yerden kaçan ve ayaklarında zincirlerle gelen Ebu Cendel müslümanların yanına sığındı. Mekke’lilerin temsilcisi olan Süheyl, Peygamber’den antlaşma gereğince oğlunun iadesini istedi. Peygamberimiz antlaşmanın henüz imzalanmadığını Ebu Cendel’in onun dışında tutulması gerektiğini söyledi. Süheyl bin Amr bunu kabul etmedi oğlu verilmezse antlaşmayı imzalamayacağını dile getirdi. Peygamber Efendimiz, onu iade etti ve antlaşma imzalandı.

Oğlunu alan Süheyl bin Amr onu sürükleyerek götürdü. Bu hal daha sonra ”Yevm-ü Cendel” ismi ile anılmaya başlandı. Ebu Cendel’in haline çok üzülen Hz. Peygamber, ona sabır etmesini Allah’ın onun durumunda olanlar için yakında bir çıkış yolu göstereceğini söyledi.

Mekke’de yeniden çileli işkenceli hayatına devam eden Ebu Cendel, Ebu Basir’in Sifül bahr’de İys vadisine yerleştiğini öğrendi. Kendisi gibi hapsedilmiş işkence altında tutulan 70 müslümanla birlikte Mekke’den kaçarak Ebu Basir’in yanına yerleşti. Ebu Basir komutasındaki bu grup Mekke’li müşriklerin kervanlarının yolunu kesmeye başladı. Ticaret kervanlarının çalışamaz hale gelmesi üzerine Kureyşliler, müslüman olup Medine’ye gidenlerin iadesini içeren maddenin kaldırılmasını ve Ebu Basir ile Ebu Cendel’in Medine’ye kabul etmesini Hz. Peygamberden istediler.

Peygamber Efendimiz (ASM) Ebu Basir’e bir mektup yazarak ailelerinin yanına dönebileceklerini, artık kervanlara saldırmamalarını emretti. Ebu Basir mektubu okurken vefat etti. Ebu Cendel, yanındaki müslümalarla birlikte Ebu Basir’i defnedip, Medine’ye geldi.

Peygamber Efendimiz’in yanında bütün gazvelere iştirak eden Ebu Cendel, Mekke’nin fethinden sonra müslüman olan babası Süheyl bin Amr ile birlikte Dımaşk’ın fethine katılmıştır. Ebu Cendel Hz. Ömer (RA)ın hilafeti döneminde Hicretin 18. nci yılında vefat etmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir