ÇALIŞKAN AİLESİNDEN, HALİL ÇALIŞKAN

1930 Emirdağ doğumlu Halil Çalışkan, Çalışkan Hanedanından Osman Çalışkan’ın oğludur. Üstad Hazretlerinin, 1944 yılında Emirdağ’da bulunduğu zamanlarda, Çalışkanlardan Ceylan Ağabey’in yanına Halil’inde iman Kur’an hizmeti ile meşgul olmasını istemiştir. Halil Çalışkan’da, bir süre  sonra Ceylan Ağabey gibi Üstad Hazretlerinin hizmetine girmiştir.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri o yıllarda iki amca oğluna Ceylan ve Halil Çalışkan’a yazdığı bir mektubunda şöyle hitap ediyor:

“Biraderzadelerim ve talebelerim; Ceylân ve Halil!

“Etraftan Nur’un şakirdlerinin yangın münasebetiyle Çalışkanlar hanedanına karşı geçmiş olsunları ve tebrikleri karşısında isterdik ki, Çalışkanlardan birisi bir mukabele etsin. Bu mukabele hakkı, haslardan olan pederlerinizin vazifesi idi. Nasıl Ceylân çocukluk edip, babası amcası varken, haddinden tecavüz ederek, Çalışkanlar namına bir kısacık parça yazdı. Hem Risale-i Nur hakkında konuşmak için hiç olmazsa otuz kırk risaleleri yazıp iki-üç sene Nurları okumak lâzımdır.

“Halil daha yeni başladı. Fakat haslardan olan mübarek pederi ve ahiret hemşirem olan muhterem validesi namına kabul edilir. Fakat şimdi değil.

“Şakirdlerin ve Risale-i Nur’un mesleği halisane çalışmak ve tam sadakatle hizmettir. Ve tam ihtiyat etmektir. Riyakârlık, gösterişlik, çocukluk, heveskarane hodfuruşluk vaziyetlerini kabul etmez. Zaten bunu beklerdim ki, hanedanımızdan bir-iki genç Ceylân’ın yardımına koşsun. İnşaallah birisi Halil olur.”

l945 yılının Ramazan ayında Emirdağ’da, Üstad Bediüzzaman Hazretleri, yemeğine konulan zehir ile zehirlenmek istenir. Üstad’ın zehirlendiğini haber alan yakın talebeleri, derhal ona koştular. Mustafa Acet, Ceylan Çalışkan, Halil Çalışkan, Hamza Emek ve İhsan Çalışkan.

Şiddetli sancılarına rağmen Üstad, talebelerinin yardımıyla abdest alır ve yatsı namazını eda eder. Üstad Hazretleri, yanında endişeyle bekleyen talebelerine şöyle seslenir:

“Elhamdülillah, çok şükür, bu ıztıraptan kurtuldum. Kardeşlere selam söyleyin, bana dua etsinler.”

Halil Çalışkan, 1948 yılında diğer aile fertleri ile birlikte Üstad Hazretleriyle beraber Afyon Hapishanesinde bulunmuştur. Babası Osman Çalışkan’ın 1965 yılında vefatından bir gün sonra Halil Çalışkan da vefat etmiştir. Bağırsak kanserinden vefat eden Halil Çalışkan otuz beş yaşlarındaydı. Eskişehir kabristanına defnedilen Halil Çalışkan’a, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir