BEDİR ŞEHİDLERİNDEN UMEYR BİN EBİ VAKKAS(RA)

Umeyr bin Ebi Vakkas, Sa’d bin Ebî Vakkas’ın kardeşidir.13-14 yaşlarında küçük bir çocuk iken Müslüman oldu. Darül Erkam’a giderek Efendimiz(ASM) dan ilim irfan öğrendi. Annesinin bütün zorlamalarına rağmen hak yolda sebat eden Umeyr, hicret emri üzerine Medine’ye hicret etmiştir.

16 yaşlarında olan Umeyr, Müşriklerle yapılan ilk savaş olan Bedir’e katılmaya can atıyordu. Umeyr bin Ebî Vakkas(RA), Resul-i Ekrem(ASM)’ın Bedir’e gideceği duyulunca, hemen annesinin yanına koşmuş, “Hele sen şu kılıcı belime kuşansana, Resul-i Ekrem Bedir’e gidiyor, ben de gideceğim” demişti.

Bu olayı daha sonra Sa’d bin Ebî Vakkas şöyle anlatır:

”Kardeşim Umeyr bin Ebî Vakkas’ı, Efendimiz(ASM) bizi teftiş etmezden önce Bedir suyunda gördüm, orada gizleniyordu.
Ben: “Ey kardeşim, niçin gizleniyorsun?” diye sorunca, “Korkarım ki, Hz. Peygamber beni küçük görür de geri çevirir diye korkuyorum. Halbuki ben savaşa katılmak istiyorum. Umulur ki, Allah bana şehidlik mertebesini verir” dedi.

Çocuk olduğu için saftan çıkarılır korkusu ile arka taraflarda saklanıyordu. Peygamberimiz(ASM)ın dikkatini çekti ve ona “Daha küçüksün, harp edemezsin, sen çık!” buyurdu. O da ağlayarak yalvarmaya başladı. “Ben şehid olmak istiyorum ne olur beni geri çevirmeyin!” dedi. Onun bu yaşta müşriklerle savaşmaya karşı gösterdiği arzu, Re­sû­lul­lah’ı duygulandırdı ve savaşa katılması için müsaade etti.”

Bedir Harbi, başlar başlamaz Umeyr(RA) kahramanca hücuma geçti. Müşriklerin arasına daldı, onlara kan kusturdu. Bir müddet sonra aldığı yaralar sonucu şehid oldu. Böylece küçük yaşta “Bedir şehitleri” arasına katıldı, Asr-ı Saadetin çocuk kahramanlarından biri oldu. Allah ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir