ALLAH’I GÖRÜR GİBİ İBADET ET

Hazret-i Peygamber Aleyhisselatü Vesselamın terbiyesi altında yetişen Muaz Bin Cebel(RA)hı, bir gün karşısına alan Rasulullah O’nun şahsında bütün ümmetine şu nasihatı verir:

”Ey Muaz! Sana Allah’tan korkmayı, O’na sığınmayı,doğru konuşmayı, verdiğin sözde durmayı,herkese selam vermeyi, güzel amel ve iyi işler yapmayı,yetimlere merhamet etmeyi ve tatlı sözlü olmayı,

Daima Kur’an’la yaşamayı, ahireti sevmeyi, ahiret hesabının korkusunu içinden çıkarmamayı herkese şefkatli olmayı her yerde ve hiç bir zaman Allah’ı unutmamayı, Allah’ı zikretmeyi her günahın peşinden tevbe etmeyi,gizli günah işlediğin zaman gizli, aşikare günah işlediğin zaman aşikare tevbe etmeyi tavsiye ederim.

Ey Muaz! Allah’ı görür gibi ibadet et ve kendini ölmüş gibi bil!. Daha mühim birşey söyleyeyim:”Dilini tut!”

Yemen hükümdarı, halkına İslam’ı öğretecek bir muallim istemek üzere Medine’ye elçiler gönderir. Peygamber Efendimiz (ASM) ashabına dönerek:

”İçinizden hanginiz Yemen’e gider” buyurur. Önce Hz. Ebubekir, ayağa kalkar: ”Ben giderim Ya Rasulullah”der. Peygamberimiz tekrar sorar,”Hanginiz Yemen’e gider.” Bu sefer de Hz. Ömer, ”Ben giderim Ya Rasulullah” der. Bir müddet sessizce duran Rasulullah, ”Kim Yemen’e gitmek ister” diye sorunca, Muaz bin Cebel, ”Ya Rasulullah ben giderim” deyince, Efendimiz, ”Ey Muaz bu vazife senindir.” buyurur.

Rasulullah ile Muaz arasında daha sonra şu konuşma gecer:

”Sana bir dava getirilirse ne ile hükmedersin?
Allah’ın kitabı ile hüküm veririm.

”Ya onda açıkca cevabını bulamazsan?”
Peygamber’in sünneti ile,

”Ya onda da bulamazsan?”
İctihad eder, anladığımla hükmederim.”

Bu cevab üzerine Peygamber Efendimiz (ASM):

”Elhamdülillah! Allah Rasulünün elçisi, Rasulunun rızasına uygun söyledi.” diyerek elini Muaz bin Cebel’in göğsüne koyup:

”Allah seni musibetlerden, insanların ve cinlerin şerrinden muhafaza eylesin:” diyerek dua eder.

Muaz bin Cebel’i uğurlayan Efendimiz(ASM) onunla vedalaşırken:

”Muaz, belki sen bu seneden sonra beni bir daha göremeyeceksin. Belki dönüşümde benim mescidime ve kabrime geleceksin” buyurur. Bunu işiten Muaz, gözyaşları döküp sesli ağlayınca, Efendimiz(ASM):

”Ya Muaz! Feryad ederek ağlamak şeytandandır. Ben seni yürekleri yufka olan bir kavme gönderiyorum.”buyurur.

Muaz bin Cebel(RA), Yemen de uzun süre kalır. Orada iken Efendimiz(ASM)ın ahirete irtihal haberini alır. Daha sonra Medine’ye döner. Peygamber mektebinde eğitilen ve yetişen Muaz bin Cebel, Mekke, Medine, Şam, Yemen ve Filistin’e gider. Gittiği her yerin halkına Kur’an’ı ve İslamı öğretir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir