ALLAH KATINDA HAK DİN İSLAM

Sekizinci Söz ile bize verilmek istenen mesaj nedir? Bu risale neyi ders veriyor, nasıl anlayalım?

Risale-i Nur Külliyatından Sözler adlı eser de yer alan Sekizinci Söz Bakara ve Al-i İmran Surelerinin iki ayeti ile insanın dikkatine sunulur.
اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ
“Allah Teâlâ ki, O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Hayy O’dur (Hayatı ezelî ve ebedî olan ve bütün varlıklara hayat veren O’dur). Kayyum O’dur (Bizzat kâim olan O’dur. Varlığı sonsuza kadar devam eder, bütün varlıklar O’nunla ayakta durur ve varlıkları O’nunla devam eder).” (Bakara, 255 ayeti)
اِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللهِ اْلاِسْلاَم
“Şüphesiz ki Allah katında makbul olan din İslâm dinidir.” (Âl-i İmran, 19 ayeti)

Ve ders şu pragrafla başlar:

”Şu dünya ve dünya içindeki ruh-u insanî ve insanda dinin mahiyet ve kıymetlerini; ve eğer din-i hak olmazsa dünya bir zindan olması ve dinsiz insan en bedbaht mahlûk olduğunu ve şu âlemin tılsımını açan, ruh-u beşerîyi zulümâttan kurtaran ”Yâ Allah” ve ”Lâ ilâhe illâllah” olduğunu anlamak istersen, şu temsîlî hikâyeciğe bak, dinle:”

Bakara Suresinde yer alan ayetle, Tevhidin, Allah’ın varlığının, birliğinin en yüksek makamı dile getiriliyor ve insanın her anında Allah’a muhtaç olduğu, O’na inanmayan birinin hayatının ne kadar manasız olacağı gözler önüne seriliyor.

Bu hakikat verilen bir temsil ile izah ediliyor. Temsilde inanan ile inanmayan iki kişi ele alınıp, Tevhid inancının insana verdiği saadet ve inanmayan kişinin içine düştüğü elim vaziyet dikkatlere sunuluyor.

Kısaca anlatmak istersek, Sekizinci Söz, dünya hayatı, insanın gönderiliş gayesi,etrafımızda yer alan olaylar karşılaştığımız sıkıntıların çözümü dünya ve ahiret saadetinin kazanma yolları bizlere öğretiliyor.

Allah’a inandık, iman ettik o zaman yapılacak şey de Al-i İmran Suresi 19 ncu ayeti ile bize gösterilen hak din İslam’ı kabul etmektir. İnsanı dünya ve ahirette saadete, mutluluğa götürecek tek yol ve çare hak din olan İslam’a tabi olmaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir