ADİY BİN NADLE(RA)

Mekke doğumlu olan Adiy bin Nadle’nin babası Nadle bin Abduluzza, annesi ise Bint-i Mesud bin Huzafedir. Kureyş kabilesine mensuptur.

Mekke’de, İslamiyet tebliğinin başladığı ilk günlerde iman edip Rasulullah’a biat etmiştir. İlk sahabeler arasında yeralır. İslamiyeti kabul eden Adiy, önce ailesinin sert tepki ve işkencelerine uğrar. Daha sonra müşrik kabilesinin eza cefa ve çeşitli hakaretlerine maruz kalır. Yapılan her türlü işkence karşısında imanından taviz vermez.

İslamiyetin Mekke’de giderek büyümesi, müşriklerin baskı ve işkencelerini artırır. Zor günler başlar. İlk hicret kabilesinin Habeşistan’a gitmesi ve orada güzel muamele görmeleri üzerine Peygamber Efendimiz (ASM) Cafer bin Ebu Talip başkanlığında ikinci hicret kafilesine de izin verir. Adiy bin Nadle de bu kafileye ailesi ve oğlu Numan ile katılır.

Müşriklerin sabır ve tahammülü aşan baskı, eziyet zulmü karşısında zor günler yaşayan Adiy bin Nadle, Habeşistan’a hicret eder. Habeşistan da uzun süre dinini yaşayarak bir hayat sürer. Peygamber Efendimiz (ASM)ın Medineye hicreti öncesinde hastalanarak vefat eder. Burada defnedilir.

Adiy bin Nadle, Habeşistan’a hicret eden muhacirler içinde gurbette vefat eden ilk sahabeler arasında yeralır. Adiy bin Nadle (RA)hın ailesi hakkında fazla bir bilgi yoktur. Tarihi kaynaklarda Numan, Muttalip, Naim ve Abdullah adlı dört oğlu ile Amine isimli bir kızı olduğu bilgisi zikredilir.

Allah, Onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir