SAİB BİN OSMAN (RA)

İlk Müslümanlar arasında yeralan Saib bin Osman, İslamiyeti On Üçüncü kişi olarak kabul ettiği rivayet edilen Osman Bin Maz’un (RA)ın oğludur. Kureyş kabilesinin Beni Cumah koluna mensuptur.

Babası, iki amcası ile birlikte İslamiyeti seçen Saib bin Osman, Mekke müşriklerinin çeşitli işkence ve baskılarına maruz kalmıştır. Peygamber Efendimiz (ASM) ın müsaadesiyle Birinci Habeşistan hicretine katılmıştır.

Mekke’lilerin İslamı kabul ettiği yolunda çıkan haberler üzerine Habeşistan’tan tekrar Mekke’ye dönen Saib bin Osman yeniden müşriklerin baskı ve işkenceleri ile karşı karşıya kalır. Zira yaşadıkları mahalle işkence ve zulmün en şiddetli yaşandığı yerdir. Bu mahalle Cumahoğulları kabilesine aitti. Kabilenin reisi olan Ümeyye bin Halef, İslamiyeti seçen kölelerine acımasızca işkence ediyordu. Ağır hakaret ve eziyetlere gögüs geren Saib bin Osman, Mekke’de kaldığı süre içinde bela ve musibetleri sabırla karşılar ve daha sonra Medine’ye hicret etmiştir.

Bedir Gazvesine babası ve iki amcası ile birlikte katılan Saib bin Osman, Peygamber Efendimiz(ASM)in sancağı altında büyük kahramanlık göstermiştir. Bu savaşın ardından babası Osman bin Maz’un vefat eder ve Medine’de ilk vefat eden muhacir olmuştur.

Allah rızası için, babası ve iki amcasıyla yerini yurdunu terk edip önce Habeşistan’a daha sonra da Medine’ye göç eden Saib bin Osman’ı, Efendimiz (ASM) Buvat Gazvesine çıkarken Medine de vekili olarak bırakmıştır.

Medine’de Efendimiz (ASM)ın vekil olarak bıraktığı Saib bin Osman, Hz. Ebubekir(RA) döneminde yalancı peygamber Müseylime Kezzab’a karşı savaşırken Yemame Harbinde şehit olmuştur. (İbn Hacer, İsabe IV,207)

Allah O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir