O DÜNYAYA KÜSMELİ

İman ve Kur’an hizmeti olan Risale-i Nur’larla insanlara nasıl hizmet edebiliriz? Hizmet yapabilmek için ne yapmalıyız?

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri,iman Kur’an hizmetinde bulunan herkese her tavsiyeyi yapmıyor.Herkesin bu ağır yükü kaldırması zordur. İman, Kur’an hizmeti yapacak insanın dünya ile ilgisini en alt seviyeye indirmesi gerekiyor. Zira insan iki işi bir arada yapamaz. İnsan bir işi asıl olarak yapabilir diğerine de kalan zamanını değerlendirir.Bu ya dünya işidir,veya ahiret. Atalar ne demiş,”bir koltukta iki karpuz taşınmaz.” İnsan hangisine öncelik vermişse o birincidir.

Üstad Said Nursi Hazretleri,hizmetle ilgilenmek isteyenlere Lem’alar adlı eserinde, ”Halbuki hizmet-i Kur’aniyede bulunana,ya dünya ona küsmeli veya o dünyaya küsmeli. Ta ihlasla, ciddiyetle hizmet-i Kur’aniyede bulunsun.”diye bizlere yol gösteriyor.

. Ya dünya bize küsmeli,dünyanın geçici,fani ve çirkin yüzü, insana diyecek ki, ”Bana yaklaşma” o da ibret alıp dünyaya değil hizmete koşacak. Bu sizce kolay mı? Bizce hayli zor.

. İnsan dünyaya küsecek. Bu ise,iman,inanç,irade ile ortaya konacak ve netice de karar alınacak bir durum. Bu da biraz zor ama,netice de şahıs karar verebilir.

Birincide dünya ve sebebler onu sıkacak netice de hizmete talip olacak. Bu yol biraz çaresizlikten seçilen bir yol,heran dikkatli olmak durumunda.Çünkü en ufak bir olayda insan sarsıntı yaşar. Dünya insana güler ve güzel görünür, gülmesi ve güzel görünmesiyle insan hemen ona geri dönebilir.

İkinci de insan kendi şartlarını hazırlayacak,karar verecek ve arkasına bakmadan yürüyecek. Dünya ve sebeblerin kendisine atacağı çelmelere aldırmadan yoluna devam edecek. Bu yol daha selametli. Birçok ağabeyin hayatına bakarsak bu yolu seçtiklerini görürüz.Bu yolda insan dünyanın lezzetine ve gülmesine fazla ehemmiyet vermez. Kararı kendi aldığı içinde uygulamada Allah’ın inayeti ve yardımını görür.
Burada yine dikkat edilecek bir şey,insan kendi şahsi kemalatını değil, umumun hizmetini ön plana alacak. Önce umumun hakkı gözetilecek,sonra kendi şahsi ibadet,evrad,ezkar ve okumalarını yapacak. Umuma ait hizmette kusur yaparsa, şefkat tokatları biraz musibetli olarak insana yedirilir.

”Ey göklerin ve yerin Rabbi olan Allah’ım,kalblerimizi Kur’an ve iman hakikatlerinin nuru ile süsle,bizleri hizmet-i Kur’aniyede sebatla,sadaketle devam edenlerden eyle.”(Amin)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir