NUR İSKELE MEMURU, GÜL FABRİKASI SAHİBİ

Risale-i Nur’un Lahika Mektuplarında yer alan, ”Nur iskele memuru, Nur fabrikası nam sahibi gibi ifadelerle anlatılmak istenen nedir?

Risale-i Nur Külliyatından Lahika mektuplarında yer alan bu tabirlerle, Üstad Hazretleri, her kabiliyet sahibi ağabeye kabiliyetine uygun ve muvafık bir lakapla hitap etmiştir. Onları, iman ve Kur’an hizmetinde bu lakaplarla şevklendirmiştir. Bir diğer konu da o yıllarda sıkı takibata uğrayan talebelerini bir nevi bu lakaplarla korumuştur. O yıllarda arama yapan polis ve jandarmalar bu isimli kişileri aramışlardır.

Bir diğer konu da ağabeylerin yaptıkları işlerle alakalıdır. Santral Sabri Ağabey’in, santral lakabı, maddi ve manevi irtibat ve iletişim manasınadır. Zira Sabri Ağabey o yıllarda adeta bir santral gibi yazılan ve yazılacak risaleleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır.

Nur İskele Memuru Hacı Sabri Efendi, Nur Risalelerinin ilk neşir senelerinde santrallık vazifesini hakkıyla yapmış etraf köylere Nurları yaymıştır. Sabri Efendi, bulunduğu Bedre köyünde “Nur iskele memuru” olarak da vazifesini yapmıştır.

Nur Fabrikası Sahibi Hafız Ali Ağabey ise, İslam köyünde kendi talebeleri ve köylüleri ile birlikte adete bir fabrika gibi risaleleri yazıp çoğaltarak üretmiş, İslamköyü bir nevi Nur fabrikası olmuştur. Orada da en önde gelen ağabey, Hafız Ali Ağabey olduğundan, o lakabı almış. Malum bir fabrika varsa onun bir sahibi olur.

Gül Fabrikasının Katibi Hüsrev Ağabey ise, kitabeti ile öne çıkan, yazısı ile Nurlara hizmet eden, Üstad Hazretlerinin himmeti ile tevafuklu Kur’an yazması ile çok hayırlara mazhar olan bir ağabeyimizdir. Allah hepsinden razı olsun; hepsi bu lakaplarını fazlası ile hak etmişlerdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir