NUR EĞİTİM VE KÜLTÜR PLATFORMU

 

Nurköy nedir? Maksat gaye ve hedef ne?

Acıbadem,Aydınevler,Erenköy,Kadıköy,Küçükyalı,Maltepe,Yenisahra bölgelerindeki Kur’an ve Risale-i Nur sevdalıları kardeşlerimizin biraraya gelerek yaptıkları istişareler sonucu oluşturdukları grubun adı NURKÖY, NUR EGİTİM VE KÜLTÜR PLATFORMU.
Kur’an’a talebe, Peygamber Aleyhissalatü Vesselama ümmet bu asırda ise onun varisi Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine talebe olmak.Allah’a, Kur’an’a, Peygamber (ASM), Üstad’a sadakatle baglanmak.Bu yolda yürüme gayretinde olmak.
Dava Kur’an, yol Sünnet-i Seniyye buna ulaştıran vasıta araç ise bu asrın iman ve Kur’an tefsiri Risale-i Nur.Yani iman ve Kur’an davası cereyanındayız. Gayemiz, Kur’an’ın bu asra bakan manevi bir tefsiri olan Risale-i Nur’ları okumak, okumak yine okumak,aşkla şevkle, bıkmadan okumak. Bir ömür fedakarlık ve samimiyetle, sadakatle kaleme alınan Risale-i Nur hazinesinden elimizden geldiği kadar nefsimiz için istifadeye çalışmak.Ve muhtaç olanlara ulaştırmaya gayret etmek.
Gaye, Tevhid, ibadet, ahlak, istişare, kardeşlik, ‘tefani sırrı’ üzerine düşünce ve fikirlerimizi birleştirip elimizdeki değeri iyi anlamaya çalışarak öğrenmek. Her yaştan, her meslekten insanların çokça istifade ettiği Kur’an tefsiri Risale-i Nur’ları en iyi manada öğrenmek, yaşamak.
Risale-i Nur bu asırda Allah’ın lütfettiği Kur’an’i bir bahçedir. Bize düşen bu bahçeden en iyi şekilde istafade etmektir. İmanımızı arttırmaya çalışmaktır.
Kaliteli insan,dava adamı yetişmesini hedef alıp gayret etmek.
İmanımızı nasıl muhafaza ederiz. Şu iman ve Kur’an meselesini nasıl insanlara anlatabiliriz. Kimi derse nasıl getiririz, şevki içinde olmak.Daima iman Kur’an davasını anlatmaya çalışmak.
Biz Kur’an talebesiyiz. Biz Nur Talebesiyiz, bize gelen huzur bulacak, çorbamızı,çayımızı içecek, dersini dinleyecek şevk ve muhabbet, kardeşlik duygusunu alacak kuvvetlendirecek, dünyevi dert ve sıkıntılarından arınacak. Evine,işine sevincle dönecek. Yoksa niye derse gelsin, zaten dışarda çokça sıkıntı ve üzüntü yaşamakta.

Peki hedef ne?

Hedef Risale-i Nur’u okurken, Kur’an bize ne diyor? Üstad hangi emri anlamamızı istiyor? diye okumalıyız ki, Kur’an hakikatlerine ulaşalım. Kur’an’ın nurlarıyla nurlanalım.Ve İnşaallah imanla kabre girmeye çalışalım.
Örnek olmalıyız. İnsanları halimizle imrendirmeliyiz. Vefalı, fedakar, hakka hukuka uyan, sözünde duran, güvenilir,hilesi hurdası olmaya güzel bir insan, Allah için seven, O’nun rızası dahilinde olma gayreti içinde bulunmalıyız.

Son sözünüz ne ?

Bizim iki duamız olmalı. Evimizden sabahleyin dışarı çıkarken.
1- Yarabbi ! İmanımızı muhafaza etmek için bize yardım et, Bizi her türlü günahtan koru, ibadetini layıkıyla yapanlardan eyle.
2- Allah’ım bize bugün senin kitabın Kur’an’ın bu asırdaki tefsiri, Efendimiz (ASM) ın yolu olan sünneti bize öğreten Risale-i Nur’ları anlatacağımız kişi ve kişileri bize nasip et.(Amin)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir