MAKAM-I İBRAHİM NEREDEDİR?

Makamı İbrahim nedir? Bu tabir, Kur’an’da nerede geçmektedir?

Hazret-i İbrahim (AS)ın Kabe’nin inşaatı sırasında üzerine çıkıp duvar örmek üzere kullandığı taşa ”Makam-ı İbrahim” denilmektedir. Mescid-i Haram içerisinde Kabe’ye yaklaşık 15-16 metre uzaklıktadır. Üzerinde Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın ayak izleri olarak kabul edilen iki çukur bulunur. İbrahim Aleyhisselam daha sonra bu taşın üzerine çıkarak insanları Hacc’a davet etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de Al-i İmran Suresi 97 nci ayeti;
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ وَبِهِ نَسْتَعِينُ
فٖيهِ اٰيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ اِبْرٰهٖيمَۚ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ اٰمِناًؕ وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَبٖيلاًؕ وَمَنْ كَفَرَ فَاِنَّ اللّٰهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمٖينَ
”Onda apaçık deliller, işaretler ve İbrahim’in makamı vardır. Oraya giren herkes güven ve emniyet içerisinde olur. Hacca gitmeye gücü yeten insanlara, Beytullah’ı ziyaret etmek Allah’ın bir emridir. Kim Allah’ın emrini inkar ederse, şunu bilsin ki, Allah’ın hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.”

Zaman zaman Kabe’de yaşanan seller yüzünden Kabe duvarına kadar sürüklenen Makam-ı İbrahim Hz. Ömer(RA) döneminde bugünkü yerine getirilmiştir.

İbn-i Abbas(RA)ın anlattığına göre, Hz. İbrahim(AS) Mekke’ye geldiğinde Allah’tan Kabe’yi inşa etmesi konusunda emir alır. Bunu oğlu İsmail’le paylaşır, ondan kendisine yardım etmesini ister. Baba-oğul önce Kabe’nin temellerini kazarlar. Kur’an’nın beyanına göre temelleri kazarken şöyle dua ederler:

”Ey Rabbimiz, senin rızan için yaptığımız bu işimizi sen kabul buyur. Şüphesiz ki, sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin.” (Bakara, 127 ayeti)

Hz. İsmail(AS) taş taşıyor, babası İbrahim Aleyhisselam’da duvar örüyordu. Duvar yükselip duvarlara yetişmek gücleşince Hz. İsmail (AS) babasına merdiven vazifesini görecek uzunca bir taş getirir. Hz. İbrahim (AS) bu taş üzerinde durarak yapıya devam eder. İşte, İbrahim’in durduğu taş manasına bu taşa, Makam-ı İbrahim adı verilir. Özel bir itina ile korunan taş o günden bugüne kadar gelir.

Kabe inşası bitince Allah, Hz. İbrahim’e insanları hacca davet etmesini emreder. Rivayete göre, Hz. İbrahim bu taşın üzerine çıkar. Taş bir anda bütün dağlardan daha yüksek olur. Hz.İbrahim, şöyle seslenir:

”Ey insanlar Rabbinizin davetine icabet edin.” Bu çağrı üzerine insanlar da ona cevap vererek: ”Lebbeyk, Allahümme Lebbeyk”dediler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir