KAYS BİN ABDULLAH (RA)

Kays bin Abdullah, İslamiyetin ilk günlerinde davete uyarak Mekke’de İslamı ilk kabul edenler arasında yeralmıştır. Kays bin Abdullah müslüman oluşu ile birlikte müşrikler tarafından işkence ve hakarete uğramıştır. Ağır baskı ve işkencelere maruz kalan Kays bin Abdullah, hicret hazırlığı yapan müslümanlar arasına katıldı.

Esed bin Huzeymeoğulları kabilesine bağlı olan Kays bin Abdullah, hanımı Bereke binti Yesar el Ezdi ve kızı Amine ile birlikte İkinci Habaşistan hicretine katılmıştır.

Kays bin Abdullah’ın kızı Amine hanım Ubeydullah bin Cahş’ın eşi Ümmü Habibe’nin ev hizmetlerini yapıyordu. Ebu Süfyan’ın kızı olan Ümmü Habibe, kocası Habebiştan’a ölünce Amine ile birlikte burada kaldı. Daha sonra Efendimiz(ASM) ile evlenen Ümmü Habibe, Medineye gelip Ümmühat-ı Müminin arasına katılmştır.

Kays bin Abdullah, hakkında tarih kitaplarında fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Kendisinin Habeşistan’tan Medine’ye veya Mekke’ye hicret edip etmediği hakkında hiçbir bilgi yoktur.

Kays’ın, ailesi ile İslamiyette sebat ettiği, Habeşistan’da kaldığı ve oraya yerleştiği rivayet edilmektedir. Şüphesiz en doğru bilgi Allah katındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir