HÜZÜN YILI NE ZAMAN YAŞANMIŞTIR?

”Hüzün Yılı” veya ”Gam ve Keder Yılı” ne zaman yaşanmıştır?

İslamiyetin Onuncu yılında Peygamber Efendimizin amcası Ebu Talip vefat eder. Onun ölümünden üç gün sonra Sevgili Peygamberimizin vefakar hayat arkadaşı Hazret-i Hatice(RA) ruhunu Rahman’a teslim eder.

Peygamber Efendimiz, bu acı hadiselerin derin teessür ve elemi dolayısıyla Risaletin 10 ncu yılını ”Senetü’l Hüzün” hüzün yılı olarak isimlendirmiştir.

Onuncu yılda peşpeşe gelen bu iki vefat Peygamber Efendimizi ve müslümanları çok üzdüğü için bu yıla İslam tarihçileri ‘Hüzün Yılı’ veya ‘Gam ve Keder Yılı’ olarak adlandırılmıştır.

Amcası Ebu Talip, Kureyş’in işkencelerine karşı Peygamberimizi korumaya çalışırdı. Hazret-i Hatice (RA) ise dünyada Peygamber Efendimize ilk iman eden kişiydi. En sıkıntılı zamanlarında Efendimizin yanında olmuş, ona destek olup teselli etmişti.

Hazret-i Hatice (RA), teslimiyeti, itaati, şefkati, sadakat ve faziletiyle Efendimizin en büyük desteği idi. Herkes düşman iken o Risaleti tasdik etmiş, herkes kaçarken o ona koşmuş, en sıkıntılı anlarında teselli kaynağı olmuştu.

Hz. Hatice(RA)ın cenaze namazını Peygamber Efendimiz kıldırır ve Mekke’de Hacun Mezarlığına defneder. Efendimiz gözleri yaşlı bir halde onu örten toprağı uzun uzun seyreder.

Peygamber Efendimiz (ASM), Hz. Hatice(RA) daha sonraki yıllarda takdirle ve rahmetle anmış ve onun hatırasına hep hürmet etmiştir. Hz. Ali (RA)ın naklettiği bir hadis şöyledir:

”Bu ümmetin kadınlarının en hayırlısı Hatice’dir.” (Müslim, VII, 336)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir