HER MAHLUKUN BİR GAYESİ VAR

İnsan ile hayvan ve mahlukat arasındaki farkı kısaca nasıl özetleyebiliriz?

Kainatta, her varlığın bir vazifesi ve gayesi vardır. Tavuk yumurta yapmakla vazifelidir. İneğin işi süt vermektir. Ağacın işi meyve vermektir. Hayvanlar ve diğer mahlukatın çok sade bir hayatları vardır. İlâhî ilhamla görevlerini yerine getirirler.

İnsan dışındaki bütün mahlukatın yapacağı işler ve rızıkları İlâhî ilham ile kendilerine bildirilmiş, mideleri bunları hazmedecek biçimde, bütün organları da bunlardan faydalanacak şekilde planlanmıştır. İnsan ise kendisine verilen cüzi irade ve akılla hareket eder. Mahlukat kendi işlerini bırakıp başka şeylerle uğraşmazlar.Askerlik yapan bir askerin vazifesi talim ve eğitimdir; onun dışındaki işlerler uğraşması, asıl vazifesini aksatır.

Bir öğrencinin okuldaki vazifesi ders dinlemektir, başka işlerle uğraşması asıl talebeliğini aksatır. Öğretmenin asıl vazifesi ders vermektir; ders vermenin dışında başka işlerler uğraşması işini ihmaldir.

İnsanın yaratılış gayesi, kainat kitabını okumak ve kulluk etmektir. Onun dışındaki işler sadece bu gayeye hizmet ettiği sürece doğrudur. Aksi takdirde vazifesini terketmektir.İnsan dünyaya Allah’ı bilmeye gelmiş.Rabbini tanımaya, O’nun isim ve sıfatlarını öğrenmeye gelmiş. İnsan yaratılışının en büyük gsyesi Allah’a imandır.

Rızık kazanmak adına namazı terk etmek değil, namazını kılıp rızkı kazanırken de; “Allah bu çocukları bana emanet etmiştir; bu emanetlere bakmak için, çalışıyorum.” derse, o da ibadet olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir