HANIM SAHABE SEHLE BİNTİ SÜHEYL (R.ANHA)

Hanım Sahabeler arasında yeralan Sehle Binti Süheyl, eşi Ebu Huzeyfe ile birlikte İslamın ilk tebliğ günlerinde Rasulullah’a giderek biat edip müslüman olmuştur. Müslüman olan aile, İslamiyetin azılı düşmanlarından birisi olan Ebu Huzeyfe’nin babası Utbe bin Rebi’a’nın eziyet ve işkencesine maruz kalır. Peygamberliğin Beşinci yılında Habeşistan’a hicret eden kafilede Sehle Binti Süheyl ile eşi Ebu Huzeyfe’de yer almışlardı.

Habeşistan’da iken Mekkeliler’in müslüman olduğu rivayeti yayılınca Sehle Binti Süheyl, kocasıyla birlikte Mekke’ye döndüler. Haberin asılsız olduğunun anlaşılması üzerine tekrar Habeşistan’a, oradan da Medine’ye hicret ettiler. Sehle Binti Süheyl Habeşistan’a yapılan iki hicrete de iştirak etmiş oğulları Muhammed bin Ebu Huzeyfe’de Habeşistan’da dünyaya gelmiştir.

Sehle Binti Süheyl,yaşadığı iki olayla fıkhi hükümlere temel olmuştur. Ebu Huzeyfe’nin küçük yaşta evlat edindiği Salim buluğ çağına ulaşınca tek odalı bir evde onun Sehle’nin yanına girip çıkmasının dini hükmünü öğrenmek için Rasulullah’a giderek :

”Ya Rasulellah! Biz Salim’i çocuk görüyorduk. O da yanıma gi­riyordu. Artık o adam sınıfına girdi. Şimdi de yanıma geliyor. Ben bu konuda Ebu Huzeyfe’nin içine bir şüphe düşebileceğini zannediyorum. Bu konuda ne yapmalıyım. Sen bu konuda ne dersin?” dedi.

Rasulüllah (S.A.V) : ”Onu emzir, mahrem olursun.” buyurdu.
(El-Muvatta, Rada, 12; Müsned, VI, 39, 174, 201, 249; Müslim, Rada)

Sehle, sütünü bir kaba sağar, Salim de onu her gün içerdi. Beş gün sonra, Rasûlüllah’in verdiği ruhsata göre, Sehle’nin başı ve kolları açık haldeyken, Salim onun yanına girer olmuştur.

Sehle Bint Süheyl’nin ikinci fıkhı olayı ise, adet dışı kanama görmeye başlamış ve Peygamber(ASM)’a gelip durumunu anlatmış ve ne yapması gerektiğini sormuştur. Rasulüllah, O’na her namaz için gusül abdesti almasını emretmiştir. Bu O’na zor gelince, Resulullah bir gusülle öğle ve ikindi namazlarını, başka bir gusülle akşam ve yatsı namazlarını cemetmesini, sabah namazı için de ayrıca boy abdesti almasını söylemiştir. (Ebu Davud, Taharet, 111)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir