HANGİ GÜNAHLARIM MANİ OLUYOR

Risale-i Nur’ları okumasına okuyorum, fakat çoğu kez ne anlatıldığını anlamakta zorluk çekiyorum? Neden anlamıyorum?

Risale-i Nur Külliyatını yeni okumaya başlayan ve birkaç kez okumuş olanlarımızın sıkca aklına takılan bir konu. Neden anlamıyorum? Öğrenmek için neler yapmalıyım? Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri,İkinci Şua’da nasıl okumamız gerektiğine dikkat çekiyor. Anlamaya çalışarak, acele etmeden düşünerek dikkatle okumamızı söylüyor.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin tabiri ile Nur’un Manevi Avukatı, Allah rahmet etsin Ahmed Feyzi Kul Ağabey’in yıllar önce kendisine risaleleri okuyup, anlamanın yolu nedir sorusuna verdiği cevap İnşaAllah, bu konuda bizlere bir yol gösterici olur:

”Birgün bir ders sırasında bir kardeşimiz, Ahmed Feyzi Ağabey’e,”Ben Risale-i Nur’u okuyorum, fakat anlayamıyorum, ne yapmam lazım?’ diye sorar.

Feyzi Ağabey, ”Kardeşim,‘Tahsilin ne?’ diyince,o da ‘İlkokul’ dedi.

‘‘Şimdi sana git tahsil yap, üniversiteyi bitir anlarsın, desem; çok üniversite bitiren var, tahsil yapmışlar var, anlayamıyorlar. Arapça Farsça bilsen anlarsın desem. Onlardan da çok Arapça, Farsça bilenler var, onlardan da anlamayanlar var. Ben sana iki şey tavsiye edeceğim;

1-Çok istiğfar edeceksin;
“Ya Rabbi! Hangi günahlarım var ki Kur’an’ın bu asırdaki tefsirini anlayamıyorum, hangi günahlarım mâni oluyor?’ diye tövbe istiğfar edeceksin.

2-Mideye giren lokmaya dikkat edeceksin. Haram lokma mideye girdi mi, nasıl bir havuzun içine bulanık su girerse etrafındaki çeşmelerin hepsi bulanık akar. Mideye de haram lokma girdi mi, göz hakikatı göremez, kulak hakikatı duyamaz, bütün azalar bulanık olur”.

Demek ki: 1. Tövbe istiğfar edeceksin. 2. Vücuda haram lokma almayacaksın. İşte o zaman Risale-i Nurları anlarsın’’,

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir