EMİRDAĞLI DEMİRCİ MÜRSEL AKDENİZ

Demirci Mürsel Akdeniz, 1934 yılında Afyon’a bağlı Emirdağ’da dünyaya gelmiştir. Emirdağlı Nur Talebeleri arasında yeralan Mürsel mesleği demircilik olduğu için Demirci Mürsel olarak tanınmıştır.

1958 yılında Emirdağ’da yaşanan ve o günün bütün gazetelerinde manşetleri süsleyen ”Yeşil Bayrak”olayını yaşayan Demirci Mürsel, hatıralarında o günkü olayı şöyle anlatır:

”Yıl 1958 Başvekil Adnan Menderes’in Emirdağ’a geleceğini haber aldık. Bazı arkadaşlarla konuştuk, Menderes’i başka yerlerde camilerden bayraklarla karşıladıkları gibi bizde öyle yapalım dedik. Çarşı camiinin minaresine çıktım. Şerefeden bayrak sarkıtacağım. Aşağıdan gelecek ayyıldızlı bayrağı beklerken caminin Kelime-i Tevhid yazan yeşil bayrağı geldi. Ben de o yeşil bayrağı aldım, şerefeden sallamaya başladım. İşte o zamanın bütün gazetelerinde yeralan ”Yeşil Bayrak” olayı budur.”

Üstad Bediüzzaman Hazretlerini sık sık ziyaret ettiğini dile getiren Demirci Mürsel,”Üstad,hal hatır sorar ve çocuklarımın namazlarını mutlaka kılmalarını tenbih ederdi. Üstad’ın Emirdağ’ında ikamet ettiği evin pencere demirlerini de sıklaştırmıştım.”

Risale-i Nur’dan, Ayet’ül Kübra Risalesini yazdığını söyleyen Mürsel Akdeniz,”Eseri tashih için Üstad’a götürdüm, Üstad eserin arka kısmına kendi yazısıyla dua yazmış, o dua ise şöyle:

“Yâ Erhamerrâhimîn İsm-i Âzam hürmetine bu nüshayı yazan ve okuyan Mürsel’i Cennetü’l-Firdevste saâdet-i ebediyeye mazhar eyle. Âmin, âmin, âmin.”

23 Ekim 1958 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde, Emirdağ’da Yeşil Bayrak çekenler yakalandı, başlığı ile verilen haberde, Başbakan Adnan Menderes’in Emirdağ ilçesini ziyareti sırasında Çarşı içi Camii minaresine bir yüzü yeşil ve tuğralı diğer yüzü kırmızı bayrak çekenler yakalanmış ve adalete teslim edilmişlerdir. Yakalanan kişiler, Çarşı camii imamı Namık Şener, camide müezzinlik yapan Ali Emirdağ, Yukarı Camii müezzini Ramazan Duran,oksijen kaynakçısı Nursel Akdeniz.

Sanıklar Emirdağ’da Nurcu olarak tanınmaktadırlar. Bilindiği gibi Emirdağ’da Bediüzzaman Said-i Nursî oturmaktadır.Tahkikat neticesinde Çarşı Camii’nin minaresine asılan bayrak hilafet zamanından kalmış olup 35 yıldan beri camiin bir köşesinde ve bir sandık içinde hıfzedilmekte idi. Başbakan Adnan Menderes’in gelişi sırasında bu bayrak çıkarılıp asılmıştır. Bayrağın üzerinde tuğradan maada “Padişahım çok yaşa” ibaresi de bulunmaktadır. Sanıkların duruşmasına bugünlerde başlanacaktır.

Yine, 23.Ekim 1958 tarihli Hürriyet Gazetesinde ise olay şöyle yeralmıştır:
”Yeşil Bayrak Çeken 4 Kişi Tevkif Edildi. Başvekil Adnan Menderes, kazamızdan geçerken kendisine tezahüratta bulunanlar arasında, yeşil bayrak çeken şahıslardan dördü, bugün tevkif edilmişlerdir. Bunlar, Çarşı Camii imamı Namık Şener, Çarşı Camii müezzini Ali Emirdağ, Yukarı Camii müezzini Ramazan Duran ve oksijen kaynakçısı Nursel Akdeniz’dir.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir