EFENDİMİZ (ASM)IN YÜZÜĞÜ

Peygamber Efendimiz(ASM) ne zaman yüzük kullanmıştır?

İslamın tebliğinin başladığı Medine döneminde Efendimiz (ASM) ilk olarak İran Kralına mektup yazmayı düşünür. O dönemde devletler arası yazışmalarda mektupların mühürlenmesi bir adetti. Sahabeler, Efendimiz (ASM)a, ”Eğer mektubunuz mühürsüz olursa, onlar bunu kabul etmezler” demeleri üzerine O da yüzük kaşı üzerine bir mühür yaptırır.

Bir yüzük kaşına ”Allah”, ”Resul”,  ”Muhammed”  kelimeleri  üsten alta doğru sıralanır. Bir rivayette gümüşten yapılan bu yüzüğü Efendimiz (ASM) sağ eline takmıştır.

Rasulullah, resmi evraklar yazıldıktan sonra bu yüzüğünü Muaykıb’a verir, o da evrakı mühürledikten sonra yüzüğü Efendimiz(ASM)a iade ederdi. Bu yüzük Peygamber Efendimiz(ASM) ve İslamiyetin ilk mührü olarak bilinir.

Bu yüzük, Rasulullah’ın vefatından sonra da İslam Devletinin resmi mührü olarak üç halife tarafından kullanılır. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman devrinde kullanılan mühürü yine Muaykıb, resmi evraklara basardı. Hz. Osman(RA) zamanında yüzük Kuba Mescidi yakınında bulunan Eris kuyusuna düşer, yapılan bütün aramalara rağmen bulunamaz.

Medine’de Eris Kuyusu’na düşen yüzük bulunamayınca Hz. Osman aynı ibareyi taşıyan yeni bir yüzük yaptırır. Topkapı Sarayında sergilenen bu yüzüğün Hz. Osman(RA)ın yaptırdığı yüzük olduğu ileri sürülmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir